Kazım Koyuncu anıldı

 Kazım Koyuncu anıldı.10371
  • Giriş : 25.06.2008 / 18:43:00

Karadenizli sanatçı Kazım Koyuncu, ölümünün 3. yılında anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kanserden ölen Karadenizli sanatçı Kazım Koyuncu, ölümünün 3. yılında Artvin'in Hopa ilçesindeki mezarı başında anıldı.
Kazım Koyuncu'nun, Hopa ilçesinin Yeşilköy köyündeki mezarı başında düzenlenen törene babası Cavit, annesi Hüsniye, kardeşleri Hüseyin, Niyazi, Oğuz ve Canan Koyuncu ile arkadaşları ve çeşitli illerden gelen sevenleri katıldı.

Ailesinin isteği üzerine herhangi bir sivil toplum örgütü veya siyasi parti tarafından üstlenilmeyen törende, Koyuncu'nun mezarı karanfillerle süslenerek türküleri söylendi, Koyuncu'yla ilgili anılar anlatıldı.

Ağabey Hüseyin Koyuncu, önceki yıl olduğu gibi bu yıl da Kazım Koyuncu'yu sonsuza uğurlanış yıl dönümünde sade bir törenle anmak istediklerini söyledi.

Hüseyin Koyuncu, "Kazım, bütün Karadenizliliği ile dik ve devrimci bir duruş sergileyen evrensel bir insandı. Gösterişten uzak durdu. Onun anılması da ona yakışır olmalıydı. Anılmasında logo ve etiketlerin, dernek ve kurumların, siyasi kuruluş ve örgütlerin ön plana çıkmasından çok yüreklerin bir araya gelmesi önemliydi" dedi.

Kazım Koyuncu'nun Karadeniz Sahil Yolu'ndaki çevre katliamları başta olmak üzere Çernobil'in etkilerine dikkat çekmek istediğini ifade eden Koyuncu, "Her alanda ve platformda bu toplumsal sorunları dile getirmeye çalıştı. Sonuçta bu mücadeleyle anlatmaya çalıştığı sonuçlardan biri olan kansere yenik düştü. Kazım'ı anmak, onun bu mücadelesini daha ilerilere, sonuç alınacak noktalara taşımakla anlam kazanacaktır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious