'Kibris Türkünün menfaatlerinden fedakarlik yapilmayacak'

  • Giriş : 15.11.2005 / 00:00:00

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gül, hükümetlerinin Kibris'a iliskin tarihi ve ahdi hak ve yükümlülüklerine sahip çikmaya, Kibris Türk halkinin bekasi için üzerine düseni yapmaya devam edecegine isaret ederek, "Bu konuda hiçbir tereddüte mahal yoktur. Bu itibarla, herhangi bir baska hedef ugruna Kibris Türkünün hak ve menfaatlerinden fedakarlik yapabilecegimiz seklinde kanaat ve yorumlar yersizdir" diye konustu.

Gül, Türkiye'nin AB'ye üyelik süreciyle de baglantili olarak Kibris sorununun sik sik gündeme geldigini, hükümet olarak bu konudaki yapici tutumlarina ragmen önemli bir mesafe kat etmediklerini vurguladi. Gül,Kibris Rum kesiminin 2004 yilinda refarandumda göstermis oldugu uzlasmaz tutumu, AB üyesi olduktan sonra daha ileri boyutlara tasidigini kaydetti.

Gül, Rum kesiminin bütün olumsuz tavirlarina ragmen kendilerinin Kibris Türk halkinin haklarini koruyacak bir çözüm için çabalarinin devam edecegini söyledi. Kibris'la ilgili bir çözümün adresinin BM olduguna isaret eden Gül, BM gözetimi altinda ve Annan Plani çerçevisinde kalici, kapsamli ve taraflarin siyasi esitligi dayali bir ortaklik temelinde çözüme ulastirilmasi yönündeki çabalari aktif sekilde desteklemeye devam edeceklerine isaret etti. GKRY'nin AB üzerinden taviz edinme çabalarina kararlilikla karsi çikilacagina dikkat çeken Gül, AB'yle imzalanan Uyum Protokolü vesilesiyle deklarasyonda anilan protokolt imzalamanin "Kibris Cumhuriyeti"ni tanima anlamina gelmedigini ifade etti.

KKTC'nin çok yakin zamana kadar siyasi ve ekonomik anlamdaki tecrit halinde bulundugunu hatirilatan Gül, ekonomik ve siyasi tecrittin önemli ölçüde asildigini kaydetti. Gül, KKTC yetkililerinin bir çok ülkeye gidip meselelerini üst düzeyde birinci agizdan anlatabildiklerine isaret ederek, "Ekonomik tecridin de zayiflama sinyalleri verdigini görüyoruz. Azerbaycan'dan KKTC'ye gerçeklesen direkt uçuslar, iki ABD Kongre heyetinin ve isadamlarinin, Kirgizistan Cumhuriyeti'nden de Meclis üyeleri ve bazi bürokratlardan olusan bir heyetin KKTC'yi ziyaret etmesi, diger yandan KKTC Cumhurbaskani Sayin Talat'in ahiren Washington'a davet edilmesi, Avrupa Parlemtosu Basbakaninin Lefkofse'ye gitmesi bu konudaki aik örneklerdir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious