‘Kimse etnik kökeninden ötürü gönderilmedi!’

 ‘Kimse etnik kökeninden ötürü gönderilmedi!’.11027
  • Giriş : 24.05.2009 / 23:51:00

Başbakan Erdoğan’ın, “Yıllarda farklı etnik kimlikte olanlar ülkemizden kovuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu aslında faşizan yaklaşımın sonucuydu” sözlerine muhalefet tepki gösterdi. Başbakan'ın sözlerini değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, “kabil değil” derken, “Başbakan ne demek istediği anlamadım. Etnik kökenleri nedeniyle yurtdışına gönderilen hiç kimseyi hatırlamıyorum. Acaba 'istemeyen çeksin gitsin'demek mi istiyor. Ne demek istediği belli değil” diye konuştu. Öymen, Başbakanın geçen yıl Hakkari ziyaretini de hatırlatarak, “Ya sev ya terk et, diyen, 'beğenmeyen gitsin'diyen kimdi” diye sordu. CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ da, Başbakan Erdoğan'ın, “faşizm” benzetmesiyle ne demek istediğini anlayamadığını, geçmişte etnik kökenleri nedeniyle yurt dışına çıkarılan kimseyi hatırlamadığını söyledi.

Ayrımı kendisi yapıyor

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, “Zenci-beyaz ayrımını Başbakan kendisi yapıyor” diyerek, farklı etnik kimlikte binlerce insanın, yıllardır Türkiye'de yaşadığını söyledi. “Başbakanın, etnik temizlik yapıldığı iddiası varsa, etnik kimlik siyasetini neden Türkiye'de yürütmek istiyor?” diyen Oktay, bu tür açıklamaların, millete yönelik hakaret olduğunu savundu.

Aydınlar Erdoğan'ın yanında

Başbakan Erdoğan'la muhalefet arasındaki “faşizan polemiğinde” entelektüeller Erdoğan'ın yanında. Özellikle CHP'li Onur Öymen'i eleştiren entelektüeller Öymen'i yaşanan kötü geçmişi savunmakla suçladı.

'Etnik temizliği savunuyor'

Prof. Dr. Baskın Oran: Onur Öymen, Türkiye'nin 1915'ten beri sistematik olarak yaptığı etnik ve dinsel temizliği müdafa etmiş. 1915 Ermeni Tehciri, 1923 zorunlu Rum Müdalesi, 1934 Yahudi nüfusun Trakya'dan temizlenmesi, 1941 ve 1942 gayri müslim erkeklerin amele taburlarına alınması ve Varlık Vergisi, 1955'te 6-7 Eylül olayları, 1964 Rumların zorunlu göçü, bütün bunlar bilinçli olarak yapılmış etnik ve dinsel temizliktir. Onur Öymen'in söylediği işte bu. Yalnız şunu hatırlatmak isterim. Bunları söyleyen aynı Başbakan geçen hafta Türkiye'deki 40 bin Ermenistan vatandaşının sınırdışı edilebileceğini de söyledi. Burada Öymen ve Erdoğan'ı tokuşturursanız, ben ikincisini yani Erdoğan'ı daha saygın bulurum. Biri Bülent Arınç olmak üzere Türkiye'de en doğru ve en yanlış şeyleri 24 saat arayla söyleyen iki adam var.

CHP modernitenin karşısında

Prof.Dr. Halil Berktay: AKP önderliğinin ve Erdoğan'ın tarihsel gerçeklerle zikzaklı bir ilişkisi var. Bazen yaklaşıyor bazen de uzaklaşıyorlar. Bence bunun enteresan tarafı resmi ideolojinin ya da Atatürkçü hegemonyanın altında olmadıkları için tarihsel gerçeklere yaklaşıyorlar. Bu hegemonya'nın altında olan Baykal hiç yaklaşmıyor. Bu açıklama Erdoğan'ın şimdiye kadar söylediği en cesur şeydi. Bu bana resmi ideolojinin Türkiye üzerinden kalktığını gösteriyor. Ortaya AB taraftarı olan ılımlı bir islam çıktı. Bu dünyanın hiçbir yerinde yok. Bu demeç Türkiye'deki bütün mevzileri değiştirdi. Modernitenin sözcüsü olması gereken CHP bunun tam karşısında duruyor. Bu yolun ne kadar çıkmaz olduğunu göremiyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*