“KKTC olasi bir ortakligin Türk ayagidir”

  • Giriş : 15.11.2005 / 00:00:00

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kibris Türkü'nün tarihinin her dönemde kendi kendini yönetmeyi basardigina dikkat çeken Talat, bu gerçegi özümsemesi gerekenlerin basinda Kibrisli Türklerinin geldigini ifade etti. Devlet mekanizmasini çagdas Avrupa devletleri gibi kurumsallasmis, seffaflasmis, sivillesmis bir hukuki ve idari düzene kavusturulmasi gerektiginin altini çizen KKTC Cumhurbaskani, hantal bir isleyis yerine fonksiyonelligin konusulmasinin önemine dikkat çekerek, E-devlet anlayisinin bu nedenle gelistirildigini ve modern teknolojinin olanaklariyla idari birimlerin yenilenmeye çalisildigini aktardi.

Talat mesajinda, "Kibris sorununa çözüm, uluslararasi destekle BM gözetiminde, burada, adada müzakere yoluyla bulunacaktir. Bunun için Rum tarafinin muhatabi Kibris Türk halki ve bu halkin seçtikleridir. Kibrisli Türkleri demokratik yollarla seçilen temsilcileri disinda hiç kimse temsil edemez. Hele Papadopulos ve hükümeti Kibris Türk halki ile ilgili olarak hiç söz söyleyemez. Papadopulos'un geri plana çekilerek, fanatik sözcüleri araciligiyla bize yönelttigi hakaretler bizi etkilemez, ancak kendi düzeylerini ortaya koyar. Bizim görevimiz sizlerin, sevgili halkimizin haklarini, hukukunu korumak ve elbette Kibris sorununu çözerek sizi dünya ile bütünlestirmektir" dedi.

Izolasyonlarin kaldirilmasinin çözüme yardimci olacak en dogrudan yol oldugunun altini çizen Cumhurbaskani Mehmet Ali Talat , izolasyonlarin kaldirilmasinin Papadopulos'un Kibrisli Türkleri esit kabul etmeme israrina en iyi cevap olacagini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious