'KKTC'ye uygulanan ambargo kalkarsa limanlari Rumlara açariz'

  • Giriş : 28.10.2005 / 00:00:00

LONDRA - Basbakan Recep Tayyip Erdogan, Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti'ne uygulanan ambargonun kalkmasi halinde Türkiye'nin limanlarini Güney Kibris Rum Yönetimi'ne açabilecegini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kibris'ta barisin saglanmasi konusunda Türkiye'nin ve Kibris Türkleri'nin üzerine düsen görevi yerine getirdigine isaret eden Erdogan, Kibris'ta yapilan referandumda Türk tarafinin evet dedigini hatirlatti. Referandumda hayir demesine ragmen Kibrisli Rumlar'in bir hafta sonra AB'ye alindigini belirterek, "Bizim anlamakta zorluk çektigimiz sey, sinir sorunlari olan bir ülkenin AB'ye alinmis olmasidir" diyen Erdogan, Kibris'ta hala BM güvenlik güçlerinin bulunmasinin, bu ülkenin sinir sorunlarini çözmemis oldugunun bir göstergesi oldugunu ifade etti.

LSE'nin mezunlari arasinda dünya siyaset ve fikir hayatina yön veren pek çok insanin bulunduguna isaret eden Erdogan, böyle bir üniversitede Türkiye kürsüsü kurulmasinin çagdas Türkiye hakkinda bilinmeyenleri açiga kavusturacagina ve daha nesnel bilgiler saglayacagina inandigini dile getirdi.

Bir gazetecinin LSE Türkiye kürsüsünün Ermenilere iliskin 1915 olaylarini incelemesi ve Türkiye'nin tezlerine aykiri bir sonuca varmasi durumunda tavrinin ne olacagini sormasi üzerine Erdogan, "meseleyi sadece 1915 olaylarina indirgemek dogru degil. Biz Türkiye olarak olaya çok daha genis bir açidan bakiyoruz" seklinde yanit verdi. Ermeni soykirimi iddialari konusunda Türkiye'nin tavrini net olarak ortaya koydugunu vurgulayan Erdogan, "Biz bütün arsivlerimizi açtik, eger kendilerine güveniyorlarsa Ermeniler de bütün arsivlerini açsin" diyerek konuyu uzmanlarin tartismasi gerektigini ifade etti. Farkli ülke meclislerinin sözde Ermeni soykirimini kabul eden kararlar almasini yadirgadigini dile getiren Erdogan "Konuyla ilgisi olmayan ülkelerin basit lobi faaliyetleri sonucunda kararlar almasini dogru bulmuyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious