M. Ali Erbil'e 1 yıl hapis istemi

  • Giriş : 19.11.2006 / 00:00:00

Şovmen M.Ali Erbil hakkında 6 ay ile 1 yıl arasında hapis cezası istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Mehmet Ali Erbil'in özel bir televizyon kanalında sunuculuğunu yaptığı programda 9 Haziran 2006 tarihinde bir elemanın pantolonunu çektiği ve bu kişinin cinsel organının gözüktüğü anlatıldı.

Bunun üzerine resen başlatılan soruşturma sürerken, Manisa Barosu Çocuk Hakları Komisyonu üyesi avukat Tülin Çevik Turbil'in de dilekçe göndererek şikayetçi olduğu belirtilen iddianamede, her iki soruşturmanın birleştirildiği ifade edildi.

Olaydan sonra Türkiye tarihinde ilk kez olmak üzere programın yayımlandığı kanala 12 program durdurma cezası verildiği dile getirilen iddianamede, söz konusu kararın yürütmesinin İdare Mahkemesince durdurulduğu anlatıldı.

Cezanın ''program hizmetlerinin bütün unsurlarının insan onuruna ve temel insan haklarına saygılı olması'' ilkesine uyulmamasından dolayı verildiği hatırlatılan iddianamede, Erbil'in savunmasında, olayın ''Hilmi adlı elemanın pantolonunun altına uzun çamaşır giymemesi sonucu meydana geldiğini'' dile getirdiği ifade edildi.

Sanatçıların birçok kişi tarafından örnek alındığına dikkat çekilen iddianamede, herkesin izlediği, katıldığı, özellikle canlı olarak yapılan yayımlarda program akışı içindeki hareketlere ilişkin kontrollerin yapılması gerektiği anlatıldı. Bu tür programlarda katılanların sözlerini engellemek mümkün değilse de, programa sürekli katılan ve eğlence amacıyla kendilerine hakaretler yapılan devamlı elemanların kontrol edilmesi gerektiği vurgulanan iddianamede, programda aksaklıklar yaşanmaması için çaba gösterilmesi gerektiği kaydedildi. İddianamede, ''Olay günü yayın sırasında bunlara dikkat edilmediği için şüphelinin eylemi sonrası Hilmi isimli elemanın pantolonunun çıkması sonucu cinsel organının görüldüğü belirlenmiştir. Böyle bir riskin her zaman olacağı, savunmada belirtildiği şekilde uzun çamaşır bile giyilse bu tür olayla karşılaşılabileceği dikkate alınarak, elemanlara bir tulum giydirilip bunların önüne geçmek mümkündür'' denildi.

Programın sunucusu tarafından, tüm aksaklıklar dikkate alınarak davranılması gerektiği dile getirilen iddianamede, Erbil'in ''hayasızca hareketlerde bulunma'' suçunu düzenleyen TCK'nın 225. maddesi uyarınca 6 ay ile 1 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious