'Maden ariyorum diye arazilerin üzerine yatma devri sona erdi'

  • Giriş : 18.11.2005 / 00:00:00

SAKARYA - AK Parti Sakarya milletvekili Hasan Ali Çelik, Türkiye'de 'maden ariyorum' diye arazileri alip üstüne yatma devrinin sona erdigini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hasan Ali Çelik, yaptigi açiklamada, kanunla birlikte kum ve çakilda ilk kez maden kapsamina alindigini yeni düzenleme ile kaçak kum çikarimi ve satisina büyük cezalar getirildigini kaydetti ve yasanin basariya ulasabilmesi için saglikli bir denetim yapilmasi gerektigi kaydedildi.

Devletin arazisinin 'maden ariyorum' diye alinip farkli amaçlar için kullanildigini belirten Çelik, " Halk tabiriyle bunun adi arazinin üzerine yatmaktir. Bir sahsa 200 arama ruhsati verilir mi? "Artik istismarlar sona erdi" dedi. Bir sahsin bir seferde 20 bin dönüm araziden 'madem aramak' amaciyla uzun yillar arama ruhsati aldigini dile getiren Çelik, binlerce dönüm arazinin bu sekilde üstüne yatildigini, kanunla bunun önüne geçildigini bildirdi.

Yasaya göre maden aramak için 3 yil süre verildigini vurgulayan Çelik, arazide her türlü maden degil, bir gurup maden arama izni verildigini hatirlatti. Ruhsat alan firmanin 3 yilin sonunda madem bulamazsa araziyi eski haline getirip iade edecegini anlatan Çelik, "Maden bulursa isletme ruhsatini alip çalistirabiliyor. Eger çalisma ruhsati almasina ragmen maden çikarmazsa tazminat ödemeye mahkum oluyor." bilgisini verdi.

Hasan Ali Çelik, kum ve çakil ocaklarinin isletilmesi ile ilgili yetkinin özel ediralere verildiginin altini çizerek, kanunun basariya ulasmasinin denetim mekanizmasinin isletilmesine bagli oldugunu vurguluyor. Kolluk kuvvetlerinin denetimleri saglikli bir sekilde yaptiklari taktirde il özel idarelerinin kumdan zengin olacagini belirterek su görüsleri paylasiyor " Yeni kanunla ocaklardan devlet hakki aliniyor. Ocak basi satis fiyatindan hesaplanan miktarin yüzde 4'ü dogrudan özel idareye kaliyor. Bu özel idare için büyük bir kaynak. Kolluk kuvvetleri ne pahasina olursa olsun, disiplinli bir denetim ve kaçak taramasi yapmasi gerekiyor"

Sakarya'nin en çok basini agritan konular arasinda bulunan kaçak kum ocaklari da yeni yasayla birlikte azaldigi bildirildi. Kaçak çalisan ve belirtilen alani asarak kum çikartanlarin ruhsatlari iptal ediliyor, araçlarina el konuluyor. Tasinan kumun mutlaka irsaliyesi olmasi gerekiyor. Irsaliyesi olmayan kumada el konulabiliyor.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious