'Malatya sektörünü seçememis

  • Giriş : 17.11.2005 / 00:00:00

MALATYA (CIHAN)-17 Kas 2005 - Malatya Aktif itadamlari Dernegi (MAKIAD) Baskani Kubilay Karaaslan, Malatya'nin sektörünü seçemedigini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Malatya OSB'nin istikbalin 3'te biri etmedigine isaret eden Karaaslan, "Malatya'nin ekonomisi kayisinin üzerine kurulmus. Alternatif bir açilim gerçeklestirememis. Pamuk geliyor iplik yapip Istanbul'a satiyorsunuz. Malatya'nin mutlaka bir baska sektöre geçmesi lazim. Ben kendim bir mobilya fabrikasi kurdum, Malatya bizi desteklemedi. Kayseri'ye gidince 10 tane alternatifini buluyorum diyordu. Emek yogun bir sektör olan konfeksiyon sektörü seçilebilir. Isin ucunda mutlaka insan olmali." dedi.
Malatya'nin bütün sanayicilerinin bir araya gelerek sektörlerle ilgili ortak çalisma yapmalari gerektigine isaret eden Kaaraaslan, "Tarimda bir alternatif ürünümüz olmali. Yesilyurtta kiraz üretimi var. Dünyada kirazin yetistigi bin rakimli ender yerlerden biridir. Japonya'da kirazin kilosu 20 milyon lira iken biz Malatya'da bir dolara kiraz satamadik. Bunlara bir seviye kazandirilmasi gerekir." teklinde konustu.

Hedef kitlesi bati olan bir firma için Malatya'ya yatirim yapmanin mantikli olmadiginin altini çizen Karaaslan, "Akaryakitta dünyanin en pahali ülkesiyiz. Hammaddeyi batidan getireceksiniz, yapilan ürünü batiya götüreceksiniz. Neymis Malatya'da enerji ucuzmus. Türkiye'de kamyon hareketleri çok fazla. Istanbul'dan bir kamyon Malatya'ya bin dolara geliyor. Istanbul'dan hammeddeyi getireceksiniz. Mamül yapip Istanbul'a götüreceksiniz nasil rekabet edeceksiniz. Malatya sehir disindan yatirimlar için müsait degil. Buraya yatirim yapanlar hep Malatyalilar'dir. 5084'ün Malatya'ya bir faydasi olmamistir." dedi.

Malatya'da nitelikli isgücü konusunda da sikinti oldugunun altini çizen Karaaslan, tecrübeli, sektörde çalismis insan sayisinin az oldugunu vasifsiz, her ise talip insan sayisinin ise yüksek oldugunu kaydetti.

Karaaslan sunlari kaydetti: "Biz MAKIAD olarak 2006'da nitelikli isgücü yetistirme konusunda ciddi çalismalarimiz olacak. Bir insan kaynaklari portföyü olusturmak istiyoruz. Insanlara bir takim egitimler vererek onlari yetistirmek amacindayiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious