'Malatya'daki olaylarin bir daha yasanmamasi için vatandas da isin içine girmeli'

  • Giriş : 31.10.2005 / 00:00:00

IZMIR - Sosyaldemokrat Halk Partisi (SHP) Genel Baskani Murat Karayalçin, Malatya Çocuk Yuvasi'ndaki olaylari degerlendirerek, buralarin düzeltilmesinde vatandaslarin da isin içinde olmasi gerektigini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Personelin yetistirilmesinde de gerekli ama daha önemlisi bu tip hizmetlerin görülmesinde halkin isin içinde olmalaridir. Eger Malatya Çocuk Evi'nin yönetiminde Malatyalilar olabilseydi böyle mi olurdu?'' dedi.

Bu durumun devletin yeniden yapilandirilmasi anlayisini da ifade ettigini aktaran Karayalçin, buralar sadece memurlara degil de vatandaslara da emanet edilseydi durumun farkli olacagini kaydetti.

Açiklamalarinda Cumhurbaskani Ahmet Necdet Sezer'le hükümet arasindaki gerginligi de dedegerlendiren Murat Karayalçin, devletin organlarinin bir arada uyum içinde çalismasinin anayasal zorunluluk oldugunu aktardi. Bu noktada Cumhurbaskani'nin oldugu gibi hükümetin de sorumluluklari olduguna deginen Karayalçin, ''Bu iki kurum arasindaki gerginligi, Van Yüzüncü Yil Üniversitesi'ndeki olaylara bagliyorum. Cumhurbaskani'nin yayinladigi mesajin önemi büyük. Herkes, basta hükümet olmak üzere bu açiklamalari gözönünde tutmalidir.'' diye konustu.

Karayalçin, Van olaylari yargiya intikal ettigi için degerlendiremeyecegini ama rektörün tutkuklanis biçiminin yanlis oldugunu bildirdi.

Gün boyu Izmir'deki deprem bölgelerini ziyaret edecek olan SHP Genel Baskani, halkin depreme duyarliliginin arttigini, bunun da sarsintilarin sikligindan kaynaklandigini belirtti. Bu bilinçlenmenin bütün Türkiye'de de kendini gösterdigini vurgulayan Karayalçin, ''Ancak basta kamu binalari olmak üzere birçok yerde bu bilinçlenmeye denk düsmeyen durumlar yasaniyor. Sorumlu olan devlet, 'Ben yapi kurallari koyarim' diyor. Devlet sadece yapi denetim kurallariyla kendini sinirlandiramaz." diye konustu.

Devletin bu noktada depremlerdeki zararlari ortadan kaldirmak için üç konuya önem vermesi gerektigine vurgu yapan Karayalçin, bunlari söyle siraladi: "Devlet öncelikle koydugu kurallari çok siki denetlemelidir. Ikincisi özellikle kendi yapilarinda yüksek bir duyarlilik göstermeli ve örnek olmalidir. Son olarak da depremlerde hasar görmüs binalar için uzun vadeli kredi vermelidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious