Mısır ve Ürdün, Zahar'la görüşmüyor

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Filistin konusunda önde gelen iki Arap ülkesi olan Mısır ve Ürdün, Filistin Dışişleri Bakanı Mahmut el Zahar'la görüşmeyi reddediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dün Kahire'ye gelen Zahar, Rum Lider Tasos Papadopulos'ın Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'le görüşmesinde yer alan Geyt'le görüşemezken, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa tarafından kabul edildi.

Zahar ve Musa görüşmesinin ana gündem maddesini Arap Birliği'nin Filistin'e yapacağı yardım konusu oluşturdu. Görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Mahmud Zahar, söz konusu yardımların şeffaf bir şekilde Filistin hükümetine aktarılacağını ifade etti.

Sudan'ın başkenti Hartum'da Mart ayı sonunda yapılan Arap Birliği zirvesinde Filistin'e 50 milyon dolarlık yardım yapılması kararlaştırılmıştı.

İsrail'i tanımayan Hamas'ın iktidara gelmesi nedeniyle Batı'dan yapılan yardımları alamayan Filistin hükümeti, 1.3 milyar dolar borç içinde ve 140 bin memurun maaşını ödeyemiyor.

Ortadoğu'da ABD'nin iki kilit müttefiki olan Mısır ve Ürdün, Hamas yönetimindeki Filistin hükümetine İsrail'e yönelik saldırıları resmen durdurması ve İsrail'i tanıması için gayri resmi olarak baskı yapıyor.

Bu amaçla her iki ülke de Devlet Başkanı Mahmut Abbas'la sıcak ilişki içinde bulunurken, Hamas'lı bakanlarla resmi diyalog içinde bulunmamayı tercih ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Hamas'ın topraklarına yönelik bir saldırı içinde bulunduğunu öne süren Ürdün Yönetimi de Zahar'ı topraklarına sokmamıştı.

Son olarak geçtiğimiz ay ortalarında Mısır'a gelen Zahar, yine Ebul Geyt ile görüşememiş, Mısır Yönetimi Geyt'in programının dolu olduğunu öne sürmüştü.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious