Nasrallah: Lübnan hükümeti gidecek

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Suriye yanlısı Hizbullah örgütünün lideri Hasan Nasrallah, Lübnan'daki Fuad Sinyora hükümetinin gideceğini ve yerine "temiz bir kabinenin" geleceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Lübnan kabinesinde bulunan Hizbullah üyesi beş ve onlara yakın bir bakan hafta sonunda hükümetten istifa etmişti. Lübnan'da birlik hükümeti kurma çalışmaları da istifalarla siyasi krize dönüşmüştü.


Lübnan'da Es Sefir gazetesinde yer alan bir habere göre Hizbullah lideri Nasrallah, dün yaptığı bir toplantıda "Bu hükümet gidecek" diye konuştu. İstifalarının ardından hükümetle bir bağlantılarının kalmadığını kaydeden Nasrallah, "Yeni bir hükümet olacak. Sinyora'nın güvenirliği kalmadı" dedi. Nasrallah, Hizbullah ve İsrail arasındaki Lübnan Savaşı'nın kalıntılarından Lübnan'ı yeniden inşa edecek "temiz bir hükümet" geleceğini ifade etti.

Nasrallah'ın bu konuşmasına yer veren El Ekber gazetesi de Hizbullah liderinin, savaşta evlerini kaybedenler için şu ana kadar 300 milyon dolar harcandığını söylediğini yazdı. Gazete, Nasrallah'ın bu paranın İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'den geldiğini söylediğini aktardı.

Hizbullah ve onun müttefiki olan Emel hareketi, Lübnan'daki Şii kesimi temsil ediyor. Hizbullah ve Emel, aynı zamanda Hıristiyan lider Michael Aoun ile ittifak yapıyor.

Lübnan hükümeti, istifaların ardından şu an Sünni, Dürzi ve Hıristiyan vekillerden oluşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious