'Nüfus sayimi, bir daha sokaga çikma yasagi ile yapilmayacak'

  • Giriş : 10.11.2005 / 00:00:00

ANKARA - Devlet Bakani Besir Atalay, Türkiye'de artik ikamete dayali nüfus sayimina geçilecegini belirterek, "Ülkemizde bir daha sokaga çikma yasagi ile nüfus sayimi yapilmayacak" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Komisyon Baskani Sait Açba baskanliginda toplanan Plan ve Bütçe Komisyonu'nunda 2006 Yili Bütçe görüsmelerine devam edildi. Komisyonun bügunkü oturumunda Devlet Istatistik Enstitüsü (DIE), Türk Isbirligi ve Kalkinma Idaresi Baskanligi (TIKA), Sosyal Yardimslasma va Dayanisma Fonu ile Dis Ticaret Müstesarligi (DTM) ve Gümrük Müstesarligi kurumlara ait bütçelerin görüsmeleri yapildi. Komisyonun ögleden sonra yapilan oturumuna bütçe görüsmeleri yapilan kurumlardan sorumlu Devlet Bakanlari Besir Atalay ve Kürsad Tüzmen katildi.

Devlet Bakani Besir Atalay, AB sürecinde resmi istatistik bilgilerin öneminin daha artacagina isaret ederek, "Saglikli resmi istatistik verilerin yapilabilmesi için uzman bir kurum yeterli degildir. Idari istatistik kayitlari olmadan basarili istatistik çalismasi yapilmasi mümkün degil. Bu nedenle DIE hizli bir degisim içerisine girmistir." dedi. DIE'nin AB uyum çalismalari nedeniyle is yükünün arttigini kaydeden Atalay, "DIE'nin ürettigi istatistiklerle zaman zaman elestirilere rastlanmaktadir. Resmi istatistiklere güvenin olusmasi, bu istatistiklerin nasil olustugu yakindan bilinmesiyledir. Bunun çok karmasik süreç oldugunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle bilimsellik seffaflik, güvenirlik, zamanlilik istatistik kuruluslarin uyacagi ilkelerdir. Ayrica resmi istatistik güven olusturmak hepimiz görevidir. Bir sekilde resmi istatistik verilerine kusku duyulursa; bunun bedelini hepimiz pahaliya öderiz." seklinde konustu.

Mernis Projesinin hayata geçilmesiyle 'ikamete dayali' nüfus sayimina geçilmenin önünün açildigini kaydeden Atalay, DIE, Vatandaslik Isleri Genel Müdürlügü ve diger birimlerin ön hazirligini yaptiginda il, ilçe ve belde nüfuslarini aylik hatta günlük olarak tespit etmenin mümkün olacagini söyledi. Atalay, "Ülkemizde bir daha sokaga çikma yasagi ile nüfus sayimi yapilmayacak. Gelismis ülkelerde oldugu gibi yeni yöntemler kullanilacak. Bu konu ile yasal düzenleme en kisa zamanda Meclis'e getirilecektir. Suanda bu konu üzerinde çalisiyoruz. Adreslerle vatandaslik numaralari birlestirilerek, ikamete dayali nüfus sayim sitemi olusturulacak. Bunu en geç 2007 yili ortalarina kadar tamamlayacagimizi düsünüyoruz" seklinde konustu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious