Obezite bir çok hastaligin ortaya çikisini hizlandiriyor

  • Giriş : 31.10.2005 / 00:00:00

ANKARA - Obezitenin (sismanlik), kan basincini ve kolesterolü yükselttigi ve kalp damar hastaliklari, felç, seker hastaligi, bazi kanser türleri, solunum yetersizlikleri ile kemik ve eklem hastaliklarinin ortaya çikis hizini artirdigi bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Saglik Bakanligi, vatandaslari obezite (sismanlik) ve asiri kilolarin yol açtigi saglik sorunlari konularinda uyardi. Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü'nden yapilan açiklamada; sismanligin birçok hastaliga zemin olusturan, önlenmedigi takdirde yasam süresini ve kalitesini olumsuz yönde etkileyen önemli bir saglik sorunu oldugu bildirildi.

Türkiye'de sismanligin görülme sikliginin gittikçe arttigi ve saglik üzerindeki etkilerinin de ciddi boyutlara ulastigi vurgulanan açiklamada, sismanligin, kan basincini ve kolesterolü yükselttigi ve kalp damar hastaliklari, felç, seker hastaligi, bazi kanser türleri, solunum yetersizlikleri ile kemik ve eklem hastaliklarinin ortaya çikis hizini artirdigi kaydedildi.

Sismanligin olusumunda asiri besin alimi, fiziksel aktivite yetersizligi ve kalitimsal nedenlerin etkin oldugunun ifade edildigi açiklamada, "Saglik Bakanligi'nca Ekim 2004 tarihinde yapilan 'Saglikli Beslenelim, Kalbimizi Koruyalim' arastirmasi sonucunda, Ülkemizde yasayan erkeklerin yüzde 21.2'sinin ve kadinlarin da yüzde 41.5'inin obez oldugunu tespit ettik. Bu arastirma sonuçlarina göre; ülkemizde düzenli fiziksel aktivite yapan kisilerin orani sadece yüzde 3.5, diger bir deyisle vatandaslarimizin yüzde 96.5'i düzenli fiziksel aktivite yapmamaktadir." denildi.

Sismanligin bir çok saglik sorununa yol açtiginin belirtildigi açiklamada, orta yas grubu sisman erkeklerde kalp damar hastaliklari sonucu ölüm oraninin, normal agirliktaki erkeklere göre 11 kat daha fazla oldugu ve tip II diyabet hastalarinin ise yüzde 80'inin hastaligin baslangicinda sisman olduklarinin belirlendigi kaydedildi.


KIMLER SISMAN SINIFINA GIRMEKTEDIR?


Saglik Bakanligi'ndan yapilan açiklamada, sismanligi saptamak için çesitli yöntemler kullanildigi belirtilerek, en çok kullanilan yöntemin, beden kitle indeksine (BKI) göre yapilan degerlendirme oldugu kaydedildi.

Beden kitle indeksi hesaplamasi ile ilgili bilgilerin de yer aldigi açiklamada, "Örnegin; 1.70 m boyunda ve 75 kg agirliginda olan bir kisinin BKI hesaplanirken; kisinin boyu olan 1.70, kendisiyle çarpilir. Yapilacak islem; '1.70 x 1.70' dir. Çikan bu sonuç bir yere yazilir ve kisinin agirligi, çikan bu sonuca bölünür. Bu islem sonucu elde edilen rakam kisinin beden kitle indeksidir. Örnekteki kisi için, '1.70 x 1.70', 2.89 olarak belirlenir. Kisinin kilosu olan 75 rakami, 2.89'a bölündügünde ise 26 rakamina ulasilir. Bu örnekteki kisinin BKI 26 'dir. Beden kitle indeksi; 18.5.'in alti zayif, 18.5-25 arasi normal, 25-30 arasi hafif sisman ve 30'un üzeri ise sisman olarak kabul edilmektedir. Her ne kadar yas ilerledikçe BKI degeri kismen artsa da bu deger 29'un üzerine çikmamalidir" denildi.


OBEZITE RISKINI AZALTMAK IÇIN NELER YAPMALIYIZ?


Açiklamada, obezite riskini azaltmaya yönelik su uyarilara yer verildi:

- Obezite riskini en aza indirmek için; yiyecek alisverisi tok karnina yapilmali, yenilmemesi gereken ve yüksek enerjili besinler satin alinmamali,

- Alisverise liste hazirlayip çikilmali,bos zamanlarda yiyecek atistirmak yerine egzersiz yapilmali, ögün atlamadan sik araliklarla azar azar yemek yenilmeli,

- Göz önünde yiyecek bulundurulmamali, yemekte küçük, salatada büyük tabak, servis yapilirken ise küçük kepçe seçilmeli, tabaga yenilecek kadar

yemek alinmali,

- Yemekler mümkün oldugunca yavas ve iyi çignenerek yenilmeli, yemek yerken baska aktiviteler yapilmamali, aksam yemeginden sonra bir sey yenilmemeli.

Özel günlerde düsük kalorili yiyeceklerin tercih edilmesi önerilen açiklamada, obezite riskini azaltmak için; fiziksel aktivitelerin artirilmasi, yemek pisirirken düsük enerjili olmasina dikkat edilmesi, etli yemeklere yag konulmamasi, yemeklerdeki yag miktarinin azaltilmasi, kizartma yerine haslama, izgara veya firinda pisirme yöntemlerinin tercih edilmesi, kullanilan yag ve tuz miktarina dikkat edilmesi ve bol su içilmesi tavsiyelerinde bulunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious