'Olaylarin arkasinda hükümetten rahatsiz olan kesimler var'

  • Giriş : 17.11.2005 / 00:00:00

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yüksekova'da bir basin açiklamasi sonrasinda vatandasa karsi yanlis bir tepki gelistirildigini ileri süren Yildiz, "Meydana gelen olaylar hepimizi üzmüstür. Biz seçilmisler olarak vatandasi ikna etmekte zorlaniyoruz. Olaylarda hayatini kaybedenlerin cenazeleri bugün topraga verildi. Simdilik Yüksekova'da sagduyu hakim." dedi.

Olaylarin üzerine kararlikla gidilerek, arkasindaki karanlik güçlerin bulunmasi gerektigini aktaran Yildiz, olaylarin çözülmemesi halinde devlet ile vatandas arasinda güven probleminin olusacagini ifade etti. Yasanan olaylarin arkasinda Avrupa Birligi sürecinden rahatsiz olan kesimlerin oldugunu ifade eden Yildiz, "Kürtlerin demokrasi taleplerine karsi çikanlar ile hükümete karsi çikanlar bir tasla iki kus vurmak istiyor. Ama emellerine ulasamiyacaklar. Yeter ki hükümetimiz ve basbakanimiz kararliliklarini sürdürsünler. Sanki Basbakan'in son iki gündür geri adim attigini görüyoruz." seklinde konustu.

Cumhuriyet Halk Partisi Hakkari Milletvekili Esat Canan da, Hakkari'de son bir hafta yasanan olaylarin çözümü noktasinda hükümetin kararli adimlar atmadigini savunarak, vatandaslarin yakaladigi olayin faillerinin disarda oldugunu söyledi. Canan, Semdinli'de geçen hafta meydana gelen olayin ciddi olarak arastirilmadigini ifade ederek, idari sorusturmanin bitmeden olayin kapatilmaya çalisildigini vurguladi. Olayin faillerinden 2 kisinin tutuklanmamis olmasi vatandasi rahatsiz ettigini dile getiren Canan, hükümetin olayin aydinlatilmasi yönündeki açiklamalarini ciddi bulmadiklarini kaydetti.

Olayin meydana geldigi bölgedeki idarecilerin görevden alinarak olayin daha saglikli bir sekilde sorusturulmasi gerektigi üzerinde duran Canan, gerekli adimlar atilmadigi için olaylarin büyüdügünü ileri sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious