‘Onları Türkler öldürdü’ yazısı kaldırıldı

 ‘Onları Türkler öldürdü’ yazısı kaldırıldı.13263
  • Giriş : 20.06.2009 / 07:30:00
  • Güncelleme : 20.06.2009 / 00:11:51

Sakız Adası’ndaki Nea Moni Manastırı’nda kurukafaların hemen yanıdaki bu yazı, artık yok...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sakız Adası'ndaki Nea Moni Manastırı'ndaki kurukafaların hemen yanında asılı olan 'Türk İmparatorluğu tarafından hurhanca öldürüldüler' yazısının bulunduğu levha artık yok. Erdoğan bugün Atina'ya gidiyor

Yunanistan'ın Sakız Adası'nda bulunan Nea Moni Manastırı'nda sergilenen kurukafaların bulunduğu odada yeralan ve üzerinde 'Onlar Türk İmparatorluğu (Osmanlılar) tarafından hunharca öldürüldüler'yazısının bulunduğu bilgilendirici levhanın kaldırıldığı ortaya çıktı.

Manastırda halen asılı bulunan diğer levhada ise 'Onlar Osmanlılar tarafından katledildi' yazıyor. Türk ifadesinin geçtiği yazının büyük tepki toplaması ve 'Türk düşmanlığı'olarak nitelendirilmesi üzerine Türkiye ile Yunanistan arasında kriz çıkmıştı. Yaşanan bu gelişmeler üzerine de manastır restorasyona alınarak ziyarete kapatılmıştı. Geçen hafta yine Sakız Adası'na giden Çeşmeli gezeteciler manastırın geçen aylarda ziyarete açıldığını öğrendi. Yeniden manastıra giden gazeteciler, 'Türk İmparatorluğu (Osmanlılar)' ifadesi yazılı kahverengi çerçeveli levhanın kaldırıldığını gördü. Manastırdaki görevliler eski levhanın kaldırılması konusunda açıklama yapmadı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Atina'ya bugün yapacağı ziyaret öncesinde Türk düşmanlığını körükleyen bu levhanın kaldırılması iki yakanın turizmcilerini kısmen de olsa memnun etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*