'Parlamento'nun da yedeği yok'

  • Giriş : 20.03.2006 / 00:00:00

AK Parti Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, ''Askerin, yargının ve parlamentonun yıpratılması girişimlerine karşı topyekün mücadele edilmesi gerektiğini'' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM'de parlamento muhabirleriyle sohbet eden Ergin, gazetecilerin Genelkurmay Başkanlığı'nın Şemdinli iddianamesiyle ilgili açıklamasını hatırlatması üzerine konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Anayasal kurumların yıpratılmasına ilişkin her türlü girişimi çirkin ve yakışıksız bulduğunu ifade eden Ergin, bu tür girişimlere karşı son derece dikkatle ve titiz olunması gerektiğine inandığını kaydetti.

Askerin de yargının da yıpratılmaması, yargı bağımsızlığına gölge düşürülmemesi gereğine inandığını dile getiren Ergin, "Sayın Adalet Bakanımızın, 'askerin ve yargının yedeği yok' şeklindeki sözlerini hatırlatıyorum ama ilave ediyorum; parlamentonun da yedeği yoktur. Askerin, yargının ve parlamentonun yıpratılması girişimlerine karşı topyekün mücadele edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu kurumlardaki görevliler gelip geçicidir. Biz de parlamenterler olarak bugün varız, yarın yerimizi farklı arkadaşlara bırakacağız. Ama önemli olan, milletimize hizmet edecek olan bu kurumların tüzel kişiliklerine karşı, imajlarının sarsılmasına karşı yapılmış her türlü girişimi geri çevirmeliyiz'' diye konuştu.

Sadullan Ergin, konuyla ilgili tüm kurumların üzerlerine düşeni yerine getirdiğini, her türlü çalışma, tahkikat ve soruşturmanın yapıldığını, Anayasanın öngördüğü tüm amir hükümlerin işler halde olduğunu söyledi. Bu konudaki gelişmelerde herhangi bir eksiklik olmadığını savunan Ergin, ''Yargılama izninin verilmemesini nasıl değerlendiriyorsunuz?'' diye sorulması üzerine, ''Genelkurmay Başkanımızın yetkisinde olan bir husustur. Değerlendirmiştir ve takdirini böyle kullanmıştır. Yetki, sayın başkandadır'' karşılığını verdi.

Gazetecilerin, ''Genelkurmay'ın açıklamasında yargı bağımsızlığını zedeleyen bir ifade mi var?'' diye sorması üzerine Sadullah Ergin, ''Anayasal kurumların, kendi görev ve yetki alanlarıyla ilgili çalışmaları yapması gerekiyor. Bu işlevi yaparken diğer Anayasal kurumlarla olan ilişkilerde son derece titiz ve dikkatli olunması gereğinin altını çizdim. Yargımız, Türk milleti adına faaliyet gösteriyor. Faaliyetlerini icra ederken Anayasadaki bağımsız yargının istifade etmesi gereken korumadan da istifa etmesi gerekir" şeklinde konuştu.

Bağımsız yargının korunması, Anayasal kurumların yıpratılmaması gerektiğeine işaret eden Ergin, "Sayın Başbakanımız da ifade etmişti; fitne sokma gayretlerini şiddetle kınamıştık daha önce. Yargı kendi açısından tahkikatını yapmıştır. Zaten Genelkurmay açıklamasında, askeri savcılığın bölgedeki olaylarla ilgili sürdürmekte olan tahkikatın altı çizilmiştir" dedi.

Bir gazetecinin, "Fitne sokma gayretleri, Anayasal kurumlar arasında da olabiliyor mu, yoksa dışarıdan mı?'' diye sorması üzerine Ergin, ''Bunu bir alana sıkıştırmak doğru olmayabilir, örtüşmeyebilir. Her türlü olabilir. 'Şuradan buradan geliyor' diye bir şey yok. Bizi biz yapan Anayasamızdır. Anayasadaki görev ve yetki alanları üzerinde her kurum kendi alanındaki sorumluluk ve yetkilerini kullanacaktır. Bunların koordinesini sağlayacak olan yürütmedir. Yürütme de kendi üzerine düşeni yapmaktadır, yapmıştır'' diye konuştu.

Şemdinli olaylarının içyüzünün gerçekten aydınlatılıp aydınlatılamayacağını görmek için süreci takip etmenin gerektiğini vurgulayan Ergin, "Bir yandan yargı faaliyetlerini sürdürüyor. Diğer yandan Meclis Komisyonu'nun çalışmaların neticesini beklemek lazım. Ben inanıyorum ki hem Meclis araştırmamız, hem yargı konuyu kamuoyunun beklentileri doğrultusunda en ideal şekilde açıklığa kavuşturacaktır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious