PKK bitti geleceği yok!

  • Giriş : 01.10.2006 / 00:00:00

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, "terör örgütü PKK'nın bittiğini ve artık geleceğinin bulunmadığını" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye ile Irak arasında güven ortamı oluşmasına bugüne kadar terör örgütü "PKK'nın engel olduğunu" ifade eden Talabani, "bundan sonra böyle bir sorun olmayacağını" belirtti.

Talabani, "Türkiye ile ilişkilerimizi yumuşatma dönemine girdiğimize inanıyorum. Türkiye ile aramızda güven oluşmasına engel olan 'diken' PKK idi. Ancak PKK artık bitti. PKK'nın geleceği yok" dedi. Irak'taki Kandil dağında bulunan PKK teröristlerinin bölgeyi terk etmeleri için, "Türkiye'nin kendilerine af çıkarmasını beklediklerini" belirten Talabani, şu görüşleri savundu:

"PKK'nın Kandil dağından uzaklaşması Türkiye'ye bağlı. Bu insanların ülkelerine dönüp, Türk siyasi yaşamına uyum sağlayabilmeleri için, Türkiye bunlara af çıkarmalıdır. Türkiye'nin bunu kabul etmesinin zorluğunun farkındayım."

MÜFTÜ'NÜN AÇIKLAMASI

Bu arada, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin meclis başkanı Adnan El Müftü, aynı gazeteye verdiği demeçte, "Türkiye'nin, Irak sınırlarının gerektiği şekilde korunmaması nedeniyle PKK teröristlerinin Türk tarafına geçmesinden şikayet etmekte haksız olmadığını, ancak kendilerinin bu konuda yapacak fazla bir şeyleri bulunmadığını" söyledi.
Bu konuya samimi bir diyalog aracılığıyla ortak çözüm yolları bulunabileceğini kaydeden Müftü, "Bizim gücümüzün sınırsız olmadığını da göz önünde bulundurmalılar" dedi.

Türkmenlerle ilişkiler konusuna da değinen Müftü, "Türkmenlerle ilişkilerde olan krizin aşıldığını" söyledi. Müftü, henüz hazırlık aşamasında bulunan yeni Irak anayasasıyla "ülkedeki diğer azınlıklar gibi, Türkmenlerin haklarının da güvence altına alınacağını" belirterek, "Ülkedeki Kürtlerin, Türkmenlerin ve Arapların sayısını belirlemek için 2007 yılında genel bir nüfus sayımı yapılacağını" da kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious