PKK'dan kaçan gencin itirafları

  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

PKK'dan kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan üniversite 1. sınıf öğrencisi Ö.A'nın savcılıkta verdiği ifade, örgüt içinde yaşanan insanlık dışı uygulamaları bir kez daha gözler önüne serdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tutuksuz yargılanan Ö.A, savcılıkta verdiği ifadede, terör örgütüne isteyerek katılmadığını ve yıllarca örgüttün kaçmak için fırsat kolladığını söyledi.

ÜNİVERSİTEDEN AYRILIP ROMANYA'YA GİTTİM

1997 yılında Çanakkale'de üniversite 1. sınıf öğrencisiyken, tanıştığı O.Y. ile aşk yaşadığını belirten Ö.A, şöyle dedi:

''Sevdiğim genç, YÖK aleyhine yapılan bir gösteriye katıldığı gerekçesiyle okuldan uzaklaştırıldı. Bana, 'birlikte yurt dışına çıkalım ve orada yaşayalım' dedi. Benim de okulla ilgili sorunlarım vardı. Pasaport çıkararak birlikte Romanya'ya gittik. O.Y, orada beni daha sonra örgüt evi olduğunu öğrendiğim bir yere bırakarak, 'Ben Yunanistan'a gidiyorum. Seni de oraya aldıracağım' diyerek ülkeden ayrıldı. Burada yaklaşık 3 ay kaldım. Bu şekilde istemeyerek örgüte katıldım. Bu evde benimle birlikte 3 kişi daha kalıyordu. Örgüt, soyadını bilmediğim Hüseyin adlı bir örgüt üyesinin AIDS hastalığına yakalandığı öğrendi. AIDS'li olduğu öğrenilen örgüt üyesi infaz edildi.''

YUNANİSTAN'DAKİ ÖRGÜT KAMPINDA 1 YIL KALDIM

Örgüt üyeleri tarafından Romanya'dan alınarak Yunanistan'a götürüldüğünü kaydeden Ö.A, burada Atina'nın 1 kilometre uzaklığındaki örgüte ait bir kampa götürülerek burada kalmaya başladığını ifade etti.

Sevdiği genci Romanya'dan ayrıldıktan sonra bir daha hiç görmediğini belirten Ö.A, ifadesinde şunları söyledi:

''Yunanistan'daki kampta bize sık sık, 'buradan kaçanlar idamla cezalandırılır' deniliyordu. Bu kampta yaklaşık 1 yıl kaldım. Bu kamptan kaçmaya çalışan 2 Türk kızı da orada örgüt tarafından kurulan mahkemede idamla yargılandılar. Daha sonra kamptan çıkartılarak götürüldüler. Onlara daha sonra ne olduğunu bilmiyorum. Atina'dan sahte pasaportla Kıbrıs Rum kesimi üzerinden Suriye'nin başkenti Şam'a götürüldüm. Orada 2 yıl kaldım. Sık sık yer değiştiriyorduk. Burada bana Kürtçe'yi öğrettiler. Sonra beni Irak'a götürdüler.''

ÖRGÜTTEN KAÇANLARA GENELEVDE ÇALIŞTIRILMA TEHDİDİ

Getirildiği Irak'ta terör örgütüne ait kamplarda siyasi eğitim aldığını ifade eden Ö.A, önce Mahmur kampında ardından da Kandil Dağı'ndaki kamplarda 1 yıl siyasi eğitim aldığını belirtti.

Sürekli örgütten kaçmanın yollarını aradığını kaydeden Ö.A, ancak örgütten ayrılananların yakalandıklarında genelevde çalıştırılacaklarını duyunca kaçma cesaretinin kırıldığını bildirdi.

Ö.A. şöyle devam etti:

''Örgütten kaçmak istiyordum. Örgütten ayrılmak isteyen genç kızların Irak'taki bir genelevde çalıştırıldığını duydum. Bu nedenle kaçmaya cesaret edemedim. Ayrıca kaçmaya çalışan 2 kişi de örgüt tarafından vuruldu. Bunlar benim kaçma planlarımı ertelememe neden oldu. Ancak kaçmayı kafaya koymuştum. Bir şekilde ailemle irtibata geçtim. Onlara Musul'a gelmelerini, benimde bir fırsatını bulup oraya geleceğimi söyledim. Kaldığım kamp ile Musul arası 1 saatlik mesafeydi. Ailemle Musul'da buluştuk ve 7 yıldır uzak olduğum ülkeme geri dönme fırsatı buldum.''

YARGITAY DOSYAYI İNCELEDİ

Diyarbakır 4. Nolu Ağır Ceza Mahkemesi, sanık Ö.A'nın 'etkin pişmanlık' talebini oy çokluğuyla kabul etmeyerek, tutuksuz yargılanması kararı vererek, dosyayı Yargıtay'a gönderdi.

Dosyayı inceleyen Yargıtay 9. Ceza Dairesi, sanık Ö.A'nın 'etkin pişmanlık' talebinin yeniden görüşülmesi için dosyayı Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious