'Sebzede bir devsiniz artık uyanın'

  • Giriş : 17.11.2006 / 00:00:00

Hollanda Greenery Üretici Birliği Üst Yöneticisi Hans van Es, Türkiye'nin sebze alanında uyuyan bir dev olduğunu belirterek "Uyanın artık Avrupa pazarına girme zamanı geldi" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Es, ileride Avrupa'da perakendecilerin belirlediği EUREPGAP (iyi tarım uygulamaları) kriterlerine uymayanların meyve sebzesini satamayacağını iddia etti.
Hollanda Tarım Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen 'Yeni Çeşitlerin Tanıtımı ve Yaş Meyve Sebzeler için Paketleme Metotları: Gelişmeler, Fırsatlar ve Hedefler" konulu toplantıda Hollandalı uzmanlar yaş meyve sebze pazarında Türkiye'den beklentilerini anlattı.

Greenery Üretici Birliği Üst Yöneticisi Hans Van Es, Avrupalı tüketicilerin, meyve sebzeyi taze, çok az kalıntılı ve küçük paketler halinde istediğini söyledi. Avrupa'daki meyve sebze ticaretinin büyük çoğunluğunu perakendecilerin yaptığını belirten Es, "Gelecekte perakendeciler daha ağır şartlar sunacak. 'Benim istediğim şartlarda üretim yapmazsan malını almıyorum' diyecek. Bazıları üreticilerden şimdiden garanti istemeye başladı bile" diye konuştu. Dünya ticaretinin kurallarına uyulması gerektiğini vurgulayan Es, toplumun genel istekleri arasında gıda güvenliğinin ilk sıraya yerleştiğini kaydetti.

Es, uluslararası pazarlarda sertifikalı üretimin artı bir değer kazandırmayacağını, EUREPGAP olmadan ürün satmanın mümkün olmayacağına işaret etti. Uluslararası ticarette artık sınırların kalktığını ifade eden Hollandalı uzman şöyle konuştu: "Bu zincirin bir halkası olursanız ayakta kalırsınız. Büyük perakende şirketlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak durumdasınız." Es, Fas ve Mısır'ın Avrupa'nın kışlık bahçesi olmak istediklerini belirterek Türkiye'nin Kuzey Afrika ülkelerine dikkat etmesini istedi. Es, Hollanda'da üreticinin serada kullanacağı enerjiyi kendisinin ürettiğini fazla gelen elektriği de satarak ürünün maliyetini azalttığını dile getirdi.

Tarımsal Üretim ve Geliştirme (TÜGEM) Genel Müdürü Hüseyin Velioğlu ise, Türk insanının tarımın önemini hala anlayamamasından yakındı. Velioğlu, AB'ye üyelik durumunda meyve sebze, pamuk, tütün ve baklagillerin en avantajlı alt sektörler olacağını belirtti. AB'ye uyum müktesebatına ilişkin bakanlığın yaptığı çalışmaları hakkında da bilgi veren Velioğlu, "Bu çerçevede; bakanlığımız tarafından tarım kanunu, tarım stratejik belgesi, organik tarım mevzuatı, tarım sigortaları kanunu, tohumculuk kanunu, üretici birlikleri yasası, çiftçi kayıt sistemi gibi bir çok yasa çıkarıldı" bilgisini verdi.

TÜGEM Genel Müdürü, tarım sigortası kapsamı dışında olan don afetinin de 2007'den itibaren devlet destekli sigortaya dahil edileceği müjdesini verdi. Her çiftçinin birer tarım danışmanı olmasını istediklerini dile getiren Velioğlu, seracılıkta da uydudan izlenebilirlik sistemine geçilmesini önem arz ettiğini ifade etti.

Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı da, AB'nin Türk ürünlerine giriş ücreti uygulamasının haksız rekabete yol açtığını ileri sürdü. AB'nin giriş ücreti yanında ilaç kalıntısı limitlerinde de Türkiye'ye haksızlık ettiğini savunan Satıcı, "Fas, AB'ye ihracatta bizden daha fazla taviz alıyor. Eğer biz AB'ye gireceksek onlardan daha fazla avantajımız olması lazım. Rezidü konusundaki adaletsizliğin kaldırılması içinde girişimlerimiz sürüyor. 2008'de düzeltileceğini öğrendik" şeklinde konuştu.

Satıcı, AB'nin Türkiye'nin önüne sürdüğü tarife dışı engeller nedeniyle ihracatın Avrupa'dan Baltık, Balkan ve Rusya'ya kaydığını dile getirdi. İhracatçının bir arayış içerisinde olduğunu ifade eden Birlik Başkanı, şunları söyledi: "Üretimde verimlilik ve sürdürülebilirliğin sağlanması gerekiyor. Antalya'da seralarında modernizasyona ihtiyaç var. Dış pazarda süpermarketlerin meyve sebze ticaretinde payı artıyor. Buradan daha fazla pay almak için üreticiyi örgütlememiz lazım. Üretici birliği taleplere cevap vermiyor. Bunun yerine üreticiye şirketleşmelerini öneriyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious