'Seçimler nedeniyle fevri davranılmasın'

  • Giriş : 22.01.2007 / 00:00:00

İtalya Başbakanı Romano Prodi, 2007 yılında Türkiye'de ve Fransa'da önemli seçimlerin yapılacağını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Başkanı Bülent Arınç, İtalya Başbakanı Romano Prodi ve beraberindeki heyeti Meclis'te kabul etti. TBMM Başkanlık Divanı Salonu'nda gerçekleşen görüşmede bir açıklama yapan Bülent Arınç, bu ziyaretin Prodi'nin Meclis'e yaptığı ikinci ziyaret olduğunu, Prodi'nin 15 Ocak 2004 tarihinde AB Komisyonu Başkanı iken Meclis'i ziyaret ederek Genel Kurul'da bir konuşma yaptığını hatırlattı. Romano Prodi'nin TBMM'yi ziyaret eden ve Genel Kurul'da konuşan ilk AB Komisyonu Başkanı olduğunu ifade eden Arınç, "3 yıl sonra kendisini Başbakan olarak burada karşılıyoruz. Kendisini son seçim başarısından dolayı tebrik ediyorum" dedi.

Türkiye ile İtalya arasında hükümetler arası ilişkilerin çok iyi bir seviyede olduğunu, ekonomik ve mali ilişkilerin iyi olduğunu, iki ülke arasında hiçbir sıkıntı bulunmadığını vurgulayan Bülent Arınç, Türkiye ile İtalya arasındaki ilişkiler için 'Gıpta edilecek işbirliği' sözlerini kullandı. Arınç, iki ülke parlamentoları arasındaki ilişkilerin de fevkalede iyi olduğunu kaydetti.

İtalya Başbakanı Romano Prodi, Türkiye'de olmaktan ve Türkiye-AB, Türkiye-İtalya ilişkilerini ele almaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. 3 yıl önce Türkiye'yi ziyaret ettiğini ve Meclis'te konuştuğunu hatırlatan Prodi, "Şu an farklı bir iş yapıyorum ama işbiriliğimiz ve ortak duygularımız devam ediyor. Tek fark, 3 yıl önce 15 Ocak'ta Türkiye'de ve İtalya'da sert bir kış vardı. Şimdi ne Türkiye'de, ne de İtalya'da kış gelmiş değil" diye konuştu.

Geçtiğimiz yılın son aylarında Türkiye ile AB ilişkilerinin karmaşık bir hal aldığını dile getiren Prodi, şöyle konuştu: "Geçtiğimiz yıl yaşanan karmaşıklık bize şunu öğretmelidir: Türkiye ile AB arasındaki ilişkiler uzun vadeli ilişkilerdir. Bunu anlamamız, bunu kavramamız lazım. Kesinlikle fevri davranmamamız lazım. Birçok seçim kampanyasında insanlar fevri davranıyor. 2007 yılında Fransa'da ve Türkiye'de çok büyük seçimler yapılacak. Türkiye ile AB arasındaki önemli projeyi kesinlikle ufak ve geçici çıkarlardan arındırmalıyız, ona bağlamamalıyız. Türkiye reformlar açısından geri dönülmez bir yola girdi."

Romano Prodi, Türkiye ile İtalya arasındaki ilişkilerin nem nitelik, hem de nicelik olarak önemli bir gelişme yaşandığını belirterek, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 10 milyar Euro'nun üzerine çıktığını ifade etti. Prodi, İtalyan firmaların Türkiye pazarında sadece büyük işlerde değil, küçük ve orta vadeli işlerde de boy göstermeye başladığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious