'Seker pancarinda kota adaletsizligi giderilmezse meydanlara ineriz'

  • Giriş : 13.11.2005 / 00:00:00

KASTAMONU - Kastamonu Ziraat Odasi Baskani Nahit Igdirli pancar üreticisinin zor durumda oldugunu belirterek, kotada uygulanan haksizlik giderilmedigi takdirde meydanlara inebileceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Kastamonu pancar çiftçisi zor günler geçiriyor. Devletin ön gördügü miktarda ekim yapmasina ragmen mevsim sartlarinin iyi olmasi nedeniyle verimde artis meydana geldi. Bu artis çiftçiyi magdur ediyor. Baska illerde verilen üretim miktari yakalanamadi. Örnegin Çankiri kotasini dolduramadi. Çankiri'nin kotasini Kastamonu'ya versinler. Bizde elimizdeki kota fazlasi pancari degerlendirmis oluruz. Üreticinin ne suçu var? Simdi üretim için alinan krediler ne olacak?. Pancar üreticisi borcunu nasil ödeyecek?. Bu durum düzeltilmesi lazim. Pancar kooperatifi ile görüsüp bakana derdimizi anlatacagiz. Buradan da bir çözüm yolu çikmazsa eylem yapacagiz" seklinde konustu.

Kastamonu merkeze bagli Etyemez köyü çiftçilerinden Halim Yapicioglu ise pancar çiftçisi olarak çok zor durumda olduklarin ifade ederek sunlari söyledi: "Biz devletin verdigi tohumu ektik. Durum vaziyet içer acisi. Ben pancar ekmek için kredi aldim. 5-6 milyar para harcadim. Simdi nasil ödeyecegim bu paralari. Siyasiler nerde ? neden bize yardimci olmuyorlar. Hani kota kalkacakti. seçim zamani oy için geliyorlar simdi de gelseler ya. Pancar çiftçisi bitmek üzere".

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious