Semdinlideki olaylar Susurluk'un devami, Ama halkimiz sagduyulu olmali

  • Giriş : 15.11.2005 / 00:00:00

GAZIANTEP - DEHAP Gaziantep Il Temsilcisi Vakkas Dalkiliç, Hakkari'nin Semdinli ilçesinde meydana gelen olaylarda vatandaslarin sagduyulu olmasi gerektigini ifade ederek, "Demokratik zeminlerde hakklarini arasinlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

DEHAP olarak Semdinli'deki olaylari "kesinlikle Susurluk'un devami" olarak yorumlayan Dalkiliç, ülkeyi 20-30 yil önce karanliklara sürükleyenlerin tekrar sahne almaya çalistigini belirtti.

Türkiye'de bir statüko savasinin oldugunu öne süren Dalkiliç, Türkiye'nin AB'ye giris sürecinde vatandas, basin ve hükümet olarak el birligi ile çalisilmasi gerektigini vurguladi. Parti olarak AB'ye giris sürecini desteklediklerini belirten Dalkiliç, "Özellikle Dogu ve Güneydogu'da ülkeyi savas ortamina çekmek isteyen güçlerin çabasi var. Ülkede baristan ve demokrasiden yana kim varsa bu olaylarin içine girmesin. Biz bu olaylarin karanlik güçler tarafindan organize edildigini düsünüyoruz." diye konustu.

Türkiye'nin 30 yildan buyana farkli alanlarda çatisma içinde oldugunu belirten Dalkiliç, Avrupa ülkelerinde demokrasi anlayisinin asildigini ancak Türkiye'de henüz bu anlayisin yerlesmedigini kaydetti.

Baris ve kardeslik kültürünün gelismedigi toplumlarda bunun gibi tehlikelerinin hayat buldugunu dikkat çeken Dalkiliç, Türkiye'ninde bu ülkelerden biri oldugunu bildirdi.

Dalkiliç, demokrasi kültürünün zayif olan Türkiye'de Susurluk, Semdinli gibi olaylarin zemin bulmakta zorlanmadigini söyledi.

Semdinli'deki olaylarda halkin sagduyulu davranarak patlama olayini gerçeklestiren kisileri yakalayip jandarmaya teslim ettigini söyleyen Dalkiliç, bu kisilerin yargi asamasinda bulunmasina ragmen asker tarafindan yapilan açiklamanin etik olmadigini belirtti.

Olayi kurgulayan kisilerin özellikle Semdinli'yi seçmesindeki sebebin, buradaki insanlarin bu tür olaylara daha yatkin olmasindan kaynaklandigini ifade eden Dalkiliç, "Peki neden bir Gaziantep'te yapilmiyor, çünkü o olaylarin yapilacagi bir zemin yok. Bu tür olaylar için Hakkari, Siirt, Sirnak ve Tunceli gibi bölgeleri seçiyorlar. Bakin adamlar neler yapmislar. Önce bölgenin haritasini çikarmislar. Hangi köy devlete karsi hangisi karsi degil. Hatta bir çok evlerin duvarlari boyalarla isaretlenmis. Bunlar 30 yil önce ülkeyi karistiranlarin devamidir." diye konustu.

Vakkas Dalkiliç, olaylarin üzerinden 7 gün geçmesine ragmen bir çok esnafin kepenklerini açmadigini ve hala tereddütlerinin bulundugunu ifade ederek, "Hakimiz kesinlikle siddet içeren olaylarin içinde bulunmasinlar." dedi.

DEHAP olarak olaylari kesinlikle körüklemediklerini ve kimseyi kiskirtmadiklarini anlatan Dalkiliç, ayni topraklar üzerinde yasadiklarini ve bu ülkeye sahip çikmak durumunda olduklarini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious