Serbest bölgelerde vergi muafiyetinin kaldirilmasi tekrar gözden geçirilecek

 Serbest bölgelerde vergi muafiyetinin kaldirilmasi tekrar gözden geçirilecek.10551
  • Giriş : 21.10.2005 / 00:00:00

ANTALYA - Dis Ticaretten Sorumlu Devlet Bakani Kürsad Tüzmen, iki yil önce bir gecede alinan kararla serbest bölgelerde vergi muafiyetinin kaldirilmasinin tekrar gözden geçirilecegini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tüzmen, Antalya Ticaret ve Sanayi Odasi'nin (ATSO) aylik olagan toplantisina katilarak Antalyali isadamlarina önemli mesajlar verdi. Tüzmen, serbest bölgelerin vergilendirilmesinin yabanci sermayenin Türkiye'ye gelmesini engelledigini söyledi.

Birkaç yil önce serbest bölgelere alisveris merkezlerini getirdiklerinden dolayi tepki topladiklarini hatirlatan Bakan Tüzmen, "Bu alisveris merkezlerinin sehir içindeki ticareti engelledigini iddia eden bazi gruplar olusmustu. O zamanlar ben sizi ikna etmeye çalismistim. Bu serbest bölgeyi hep beraber ayaga kaldiralim demistim. Dogruyu buluyoruz ama 15 yil sonra. O da çok maliyetli oluyor. Ben piserek gelmek istiyordum ama yanarak geldim. Ama yine de dogru bildigimiz yaptik. Nitekim 3 milyon dolarlik ticaret hacmini 70 milyon dolara çikardik" sözleriyle Antalyali isadamlarina sitem etti.

Tüzmen, Antalya'nin tarim alanindaki potansiyeline de deginerek organik tarimin 21 yüzyilin en önemli sektörlerden birisi haline gelecegini dile getirdi. Organik ürünlerin dünya ticaretinde agirliginin gittikçe arttigini belirten Devlet Bakani Tüzmen, söyle konustu: "Iklim ve topragi elverisli illerde organik tarimi yayginlastirmamiz lazim. Buralarda maliyetlerin azalmasi için büyük ölçekte üretim yapilmasi gerek. Hem artan talep hem de katma degerinin yüksek olmasi nedeniyle organik tarima yönelik çalismalari yönlendirmemiz lazim." 3 Ekim sonrasi AB ile iliskilerde organik tarimin önemli bir yer tutugunu kaydeden Tüzmen, yakin bir gelecekte Türkiye'nin organik ürünlerde önemli tedarikçilerden birisi olacagini dile getirdi. Tüzmen, kesme çiçegin de önemli katma deger ve istihdam saglayan bir sektör oldugunu ifade etti.

"Istikrarli bir dönem basladi. Faiz oranlarinin asagiya çekilmesiyle girdi maliyetlerinde de bir düsüs gözleniyor. Ama halen dünyada girdi maliyetlerinin en yüksek oldugu ülkeyiz. Bu da bizim rekabetimizi zorluyor" seklinde konusan Tüzmen, cari açikla ilgili de su bilgileri verdi: "Bu kadar degerli TL karsisinda cari açik normal. Kurun seviyesini 1,600 seviyelerinde tutabilseydik bu gün ihracatimiz 75 milyar dolar, ithalatimiz da 80 milyar dolar olacakti. Türk lirasinin her yüzde 10 asiri degerlenmesi ithalatti yüzde 5 arttiriyor. 2002 yilindan bu yana yüzde 40'lara varan bir degerlenme var. Bu durumun ithalata ne boyutta katkisi oldugu ortadadir."

Kur baskisinin azaltilmasi için daha önce komsu ülkeler stratejisini ortaya koyduklarini dile getiren Devlet Bakani Tüzmen, Komsu ülkelere ihracatin yüzde 3'ten yüzde 28'e ulastigini, 500 milyon dolar ihracatin 18 milyar dolar oldugunu söyledi. Tüzmen, maliyet dezavantajini komsu ülkeleri iyi degerlendirerek avantaja dönüstürülebilecegini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious