Serdengeçti, hiçbir seye dokunmadan üreticilerin sirtindan bir basariyla bayragi teslim etmeye çalisiyor

  • Giriş : 01.11.2005 / 00:00:00

KAHRAMANMARAS - Türkiye Ihracatçilar Meclisi (TIM) Baskani Oguz Satici, Merkez Bankasi Baskani Süreyya Serdengeçti'nin 2006 yilinda vazifeyi birakacagini belirterek, "Sayin Serdengeçti de kendisiyle devam edemeyeceginin farkinda.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TIM Baskani Satici, ihracat rakamlarini açiklamak amaciyla Kahramanmaras'ta düzenlenen toplantida yaptigi konusmada, Kahramanmaras, Gaziantep, Sanliurfa, Aydin, Denizli'nin ürettigi hammadde ve ara mali yerine ikinci, üçüncü ülkelerin hammadde ve ara mallariyla Türkiye'nin ithalatinin arttigini, böylece ülkenin üretim omurgasinin zarar gördügünü belirtti.

Özellikle finans piyasalarinda birçok kisinin ''milli bankacilik, ulusal bankacilik'' laflari ettigini ifade eden Satici, bunlarin yerine, Türkiye'nin milli ya da ulusal olan ve korunmasi gereken tek seyin bu üretim omurgasi oldugunu belirterek, söyle dedi: "Yoksa sirketlerini korumak degil. Sirketlerini Ahmet almis, Mehmet almis, Fransiz almis, Ingiliz almis, Alman almis.. Önemli olan bu üretici sirketlerin Türkiye'de üretim yapmaya, faaliyet göstermeye devam edebilmelerini saglamak. Yani milli sanayii koruyabilmek. Yoksa siz milli sanayi içinde bir sirketi Fransiz mi alacak, Ingiliz mi alacak, Amerikali mi alacak?...Yok o almasin, Türk alsin kavgasi degil. Olmamali kavgamiz. Asil kavgamiz bu sirketlerin rekabetçi olarak, küresel oyuncu olarak dünyada var olabilmesini saglamak olmali.''

TIM Baskani Satici, bir soru üzerine; Merkez Bankasi Baskani Süreyya Serdengeçti'nin 2006 yilinda gidecegini belirterek, ''Nasil bir Merkez Bankasi istiyorsunuz?'' sorusuna karsilik da sunlari ifade etti: "Sayin Serdengeçti de kendisiyle devam edemeyeceginin farkinda. O yüzden hiçbir seye dokunmadan Türkiye'deki üreticilerin sirtindan bir basariyla bu bayragi teslim etmeye çalisiyor herhalde. Türkiye'nin ihtiyaci olan Merkez Bankasi baskani tabii ki daha proaktif, piyasalara daha hakim, piyasalarin içinde ve olaylara karsi hizli tavir gelistiren birisi olmali.''

TIM Baskani Satici, tesvik yasasina iliskin bir soruya verdigi cevapta ise, 5084 sayili tesvik yasasina dahil illerin ciddi potansiyel tasidigini ifade ederek, ''Bunda mücadele veren iller kazandi. Ama, faiz davasinda Türkiye kaybediyor. Bu yüksek reel faiz oldugu sürece kimse, iki tane 5084 olsa üretime kaymiyor. Niye kaysin? Yüksek faiz, rahat kazanç, bu ayip da degil. Bono ve tahvil piyasalarinda kar etmek ayip degil. Orda piyasa yapicilari para ve maliye politikasini olustururken kar vaat ediyor. Küçük büyük tüm sermaye gruplari, yerli ve yabanci herkes bu kazancin pesine gidiyor, kar birinin kazandigi birinin kaybettigi sistem asla mutlu sonla bitmez. 1999 dedik, 2001 dedik bir kurtulus savasi veriyoruz dedik, burada kar dedik. Kar dedikçe hep fedakarlik anlasildi herhalde. Karlilik istiyoruz. Milli karliligi düsünmemiz lazim. Biz simdi maalesef Türkiye'nin 82 yilda biriktirdigi tüm varliklari bir biçimde disariya transfer ediyoruz'' seklinde konustu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious