'Sigara ruh sagligini bozuyor'

  • Giriş : 16.10.2005 / 00:00:00

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Güdek, "Alkol ve sigara kanser, kalp-damar, akciger, karaciger ve seker hastaliklari yaparak insan vücudunun dengesinin bozulmasina sebep oluyor. Sigara ve alkol tüketiminin yol açtigi zararlar, ölümlü kaza sonuçlari kalici sakatliklar, yatalak hastaliklar maddi hasarlarin yaninda kisilerin ruh sagligina da büyük zarar vermektedir." dedi.

Güdek, sigara ve alkol kullanan kiside ruhsal olarak üzüntü, keder, sikinti, olumsuz duygular ve psikolojik birçok uyum bozukluklarin ortaya çiktigini ifade etti. Türkiye'de ruh sagligi ve denge bozuklugu sorunlarinin her gün bu ve benzeri aliskanliklar nedeniyle arttiginin altini çizen Güdek, "Bagimlilik yapma özelligi olan sigara ve alkol kullanimi kisinin fizik yapisinda denge bozukluguna yol açarken, ruh sagligini da olumsuz etkilemekte. Bu durum esler ve çocuklari da etkileyerek toplumda derin yaralar açmakta, yuvalarin parçalanmasina sebep olmaktadir. Ayrica ailedeki çocuklarin da ruhsal yapisini bozarak sokaklara düsmesine sebep olmaktadir." diye konustu.

Bu kadar zararlari olan sigara ve alkol kullaniminin oruç ayinda azaldigini vurgulayan baskan Güdek, sigara ve alkol kullananlarin "Benim içtigim sigara ve alkolden size ne? Ben huzurluyum, mutluyum." diyemeyecegini belirterek, bu mutluluk ve huzurun geçici ve sahte oldugunu, uyustuklarinin farkinda olmadiklarini, kendilerine zarar verdikleri gibi yaninda yasayan aile ve arkadas çevrelerine de zarar vererek israfa sebep olduklarinin altini çizdi.

Ramazan ayi boyunca sigara ve alkol kullanmama durumuna medya ve görsel yayinlarin devam etmesini temenni eden Güdek, ünlü sanatçilari ve yöneticileri sigara ve alkol kullanmamaya özen göstermeye davet etti. Gençligin örnek aldigi kisilerin bu konuda dikkatli olmalarini isteyen Güdek, yeni neslin bu batakliga düsmemesi için gerekli bilgilendirmeyi yaparak onlarin tekrar sigara ve alkol içmelerinin önlenmesi gerektigini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious