''siginakta iskence' olayi ile ilgili gereken sorusturma yapiliyor'

  • Giriş : 17.11.2005 / 00:00:00

BAGDAT -17 Kas 2005 - Irak Içisleri Bakani Bakir Cebir Solag, Bagdat'in El Cadiriye bölgesinde ABD askerlerinin bir operasyonuyla ortaya çikarilan siginak olayyla ilgili sorusturmanin yapiladigini belirterek olayin abartildigini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Burada bulunan 170 tutuklunun sorusturmalarinin yapildigini ve baslarinda bir savci olmak üzere 29 subay bulundugunu ve bu subaylarin çogunun devrik lider Saddam Hüseyin döneminden kalan subaylar oldugunu açikladi.


Bakan Solag, "Burada Bedir Tuygaylari ve Iranlilarin bulundugu yalandir. Burada çesitli olaylara karisan ve iskence yapan Arap uyruklu insanlar mevcut. Bunlar En Neriye bölgesinde çocuklarimizi öldüren insanlardir. Bunlar yalniz Sünni degil içlerinde sakat bir de Sii bulunuyor. Sadece bu sahis 4 bomba yüklü araci patlatarak 66 Iraklinin ölümüne sebep oldu' dedi.


Aslinda yerin ABD'li askerler tarafindan yapilan operasyonla bulunmasinin dogru olmadigini da kaydeden Bakan Solag, "Bir ABD generali geldi, bir çocugun kaybolup siginakta oldugunu kaydetti. Ben de gidin orada arama yapin dedim. Onlarda 20 hammer araçla gidip orada inceleme yapmislar. ABD askerleri sadece 7 sahsi gördü. Zaten olayla ilgili

Basbakan Ibrahim Caferi, Dr. Nuri Savis baskanliginda bir arastirma heyeti kurdu. Biz de bu olayi sorusturmak üzere bir heyetin kurulmasina karar verdik. Her sey kanun çerçevesinde. Tutuklular mahkeme karari ile dosyalariyla birlikte yüksek mahkemeye sevk edildi. Sonuçlari önümüzdeki günlerde belli olacak" açiklamasini yapti.


Kendilerinde Irak'ta olaylari düzenleyen tüm Iraklilarin dosyalarinin oldugunu da kaydeden Bakan Cebir Solag, 'Irak'ta olaylari düzenleyen tüm Araplarin bizde dosyasi var. Bunlardan bir kismi kendisini patlatarak öldürmüs, geri kalan kismi da arastiriliyor." diye konustu. Bunlar arasinda tehlikeli 6 sahis bulundugunu kaydeden bakan, zamani geldigi taktirde hangi ülkeden, nasil geldiklerini hatta geldikleri bileti bile göstereceklerini ifade etti.


Bakan Solag son olarak Bakuba bölgesindeki opersayonlarla ilgili olarak da açiklamalarda bulundu. '3 gün önce baslatilan operasyon çok hizli bitti. Operasyona 2500 asker 3350 askeri araç katildi. Bu opersayonda insan haklari göz önüne alinarak bomba tasiyan insanlar bile vurulmadi" diyen Solag Irak'ta iç islerine bagli özel kuvetlerin 6 ay içinde her yerde görev alacaklarini da vurguladi.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious