'Suçsuzum'

  • Giriş : 19.10.2005 / 00:00:00

BAGDAT - Ducail'de 1982 yilinda gerçeklesen katliamla ilgili durusmasi devam eden Irak'in devrik lideri Saddam Hüseyin suçsuz oldugunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Durusma ABD ve Ingiliz Büyükelçilikleri ile Irak Ulusal Meclisi'nin bulundugu Yesil Bölge'deki Saddam'in eski saraylarindan Cumhuriyet Sarayi içinde insa edilen özel salonda görülmeye baslandi.


Saddam Hüseyin ve 7 yardimcisi, siki koruma altinda bulunan Yesil Bölge'deki Saddam'in eski saraylarindan Cumhuriyet Sarayi içinde insa edilen özel salonda durusmaya çikartildi. Durusmaya basinin ilgisi de büyük oldu. Mahkeme salonuna giremeyen yerli ve yabanci gazeteciler durusmayi hep birlikte televizyondan takip etti.


Durusmaya siyah bir ceket ve beyaz bir gömlekle ve uzamis sakallari ile gelen Saddam Hüseyin, bas yargicin, "Kendinizi tanitir misiniz?" sorusunu yanitsiz birakti. Yargiç, israrla Saddam Hüseyin'e kimligini sorarken devrik lider "besmele" çekerek konusmaya basladi ve sunlari söyledi: "Siz kimsiniz ve nereden geldiniz? Ben saat 09.00' dan beri askeri sanayi binasi olan bu binada bulunuyorum. Münafiklar bilir, ben yorulmam. Aksanindan Irakli oldugun anlasiliyor, beni çok iyi bilirsin."


Saddam Hüseyin, mahkemeyi de tanimadigini ifade ederek, "Ben bu sözde mahkemede cevap vermem. Ben Irak devlet baskani olarak anayasal haklarimi koruyorum.Sizi görevlendiren otoriteyi tanimiyorum. Çünkü batil üzerine kurulan her sey batildir." seklinde konustu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious