'Suriye'ye herhangi bir ülkenin mesajini götürmedim

  • Giriş : 17.11.2005 / 00:00:00

ANKARA (CIHAN)-17 Kas 2005 - Disisleri Bakani ve Basbakan Yardimcisi Abdullah Gül, Suriye Cumhurbaskani Besar Esad görüsmesi ile ilgili olarak Ankara'da yaptigi açiklamada Esad'a herhangi herhangi bir ülkenin mesajini götürmedigini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gül'ün Suriye ziyareti Türk basininda bugün genis sekilde yer almis ve Abdullah Gül'ün Suriye'ye ABD'nin 'Sonunuz Saddam gibi olur' seklinde bir mesajini ilettigi iddia edilmisti. Gül, bir günlük Suriye ziyareti ile ilgili olarak, "Herhangi bir ülkenin mesajini götürmedim. Bölgede olup bitenler bizide ilgilendiriyor. Bölgede iklim degisikligi olusursa biz de etkileniyoruz. Bölgedeki problemlerin kronik hale gelmesini önlemek bizimde görevimiz sorumlulugumdadir. Çünkü onlar kronik hale gelince çözümlenemiyor" dedi.


BM Bölgeleri ve Karargahlari Sorgulama Için Daha Uygun Olabilir


Lübnan eski Basbakani Refik Hariri'ye düzenlenen suikast ile ilgili sorusturmayi yürüten Alman savci Detlev Mehlis'in Suriyeli 6 istihbarat görevlisini sorgulamak istemisti. Suriye'nin ise bu kisilerin nerede sorgulanacagi ile ilgili çekinceleri bulunuyor. Esad ile gerçeklestirdigi görüsmede bu konunun ele alinip alinmadigi sorusu üzerine ise Gül, sorgulamalarin yeri ile ilgili sorunlar bulundugunu kaydetti.

Bu konuyla ilgili görüslerini aktardiklarini ifade eden Gül, "Birlesmis Milletler (BM) bölgelerinin ve karargahlarinin kullanilmasinin daha iyi olacagi kanaatindeyiz" dedi. Gül, görüsmelerinin bölgedeki sorunun çözümüne katki sagladigina inandiklarini dile getirerek, ziyareti ile ilgili bugün gazetelerde atilan basliklarin kendilerini baglamadigini da vurguladi. Gül, "Görüsmenin farkli mansetlerle verilmesi bizi baglamaz. Bu arkadaslarin algilamalari ile ilgili. Görüsme, dostane biçimde ve sorunlarin çözümünü amaçlayarak gerçeklestirildi" dedi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious