'Tarihi degerlerimize sahip çikiyoruz'

  • Giriş : 30.10.2005 / 00:00:00

USAK - AK Parti Usak Milletvekili Alim Tunç, tarihi eserlerin ve vakif gayri menkullerin korunmasini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bazi tarihi dokularin restorasyon çalismalarinin devam ettigini kaydede Tunç, Vakiflar Genel Müdürlügü ile yürütülen bir çalisma sonucu Hacim Köyü Camii ve Hacim Sultan Külliyesi'nin restore edildigini söyledi. Usak'taki tarihi yapilarin restorasyonu için çalismalarin devam ettigini belirten Tunç, Aliaga Camii, Kursunlu Camii, Ulu Camii, Haci Zeybek Camii, Cakaloz Camii, Burmali Camii ve Ulubey Camii'nin önümüzdeki yil proje ihalesi yapilacagini kaydetti.

Kirik Minare'nin restorasyonuyla ilgili islemde yanlislik bulundugu gerekçesiyle Vali Kayhan Kavas'in olaya el atmasi sonucu tarihi dokunun yeniden restore edilecegini belirten Tunç, Türk toplumunda vakiflarin çok büyük bir geçmisi oldugunu hatirlatti. Bu eserlerin saglikli bir sekilde ayakta kalabilmesi korunmalarina ve restore edilmelerine bagli oldugunu ifade eden Tunç, sunlari söyledi:

"Usak'ta 600 yillik restorasyon çalismalari devam etmektedir. Vakiflar Genel Müdürlügümüzle birlikte yürüttügümüz çalismalar sonucu 2003-2004 yillarinda Hacim Köyü Camii ve Hacim Sultan Külliyesi restore edildi ve halkimizin kullanimina sunuldu. Bu yil proje ihalesi yapilan ve 2006 yilinda ihaleleri tamamlanacak olan Akseli Camii ve Ulu Camii'nin en kisa zamanda bitirilecektir. Kirik Minare'nin onarimi ve restorasyon isi ise aslina uygun olmadigi için Sayin Valimiz Kayhan Kavas tarafindan durdurulmustur. Bunun için 2 No'lu Koruma Kurulu tekrar gelecek ve geregi yapilacaktir"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious