'TSK'nin Fransa'ya aldığı tavır normal'

  • Giriş : 17.11.2006 / 00:00:00

Romanya Adalet Bakanı Monica Macovei'in davetlisi olarak Bükreş'e gelen Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Fransa ile askeri işbirliği ilişkilerini kesmesinin normal olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Biz bu tasarı, teklif daha temsilciler meclisinde konuşulurken, böyle bir yola gidilmiş olmanın Türk - Fransız ilişkilerine tahminlerden de öte zarar vereceğini ifade ettik. Bu bizim açıklamalarımızda var. Gerçekten Türkiye'ye haksızlık yapılıyor. Türkiye; Türk - Fransız

dostluğuna, işbirliğine geçmişte de büyük önem vermiş olan bir ülkedir. Dostlukla bağdaşmayan işler yapılıyor. Türkiye de buna karşı kendi tavrını ortaya koymaya çalışıyor. Bundan daha tabi bir şey yok."

Çiçek, Cihan Haber Ajansı muhabirinin, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in "Türkiye, 301'i kaldırsın, biz ödül almayalım. Türkiye'de esas ödül o olur." sözünü hatırlatması üzerine "Özgürlükler, sorumsuzluklar anlamına gelmiyor. Özgürlüğü kullananlar birbirini aşağılamadan, hakaret etmeden, başkalarının hukukuna saygı göstererek fikirlerini söyleyebilme erdemine sahip olmaları lazım. Dünyanın hiçbir ülkesinde 'sınırsız özgürlük' diye birşey yoktur. Mutlaka her özgürlüğiün bir sınırı vardır."diye cevapladı.

301 gibi maddelerin bütün Avrupa ülkelerinde olduğunu, bu maddenin zaten AB ülkelerinden alındığını belirten Çiçek, bu maddenin bugüne kadar 6 defa değiştirildiğine dikkat çekerek, yeni değişiklik konusunda bazı sivil toplum kuruluşlarının çalışmalar yürüttüğünü, onlardan gelecek teklifleri beklediklerini vurguladı. Çiçek, konuşmasında şunları kaydetti, "Türkiyede'de bazı sivil toplum örgütleri kendi aralarında çalışıyorlar. 'Değişiklik nasıl olabilir?' diye bu önerilerini hükümetede getirecekler. Onların çalışmalarını görelim

önce. Ama şunu hep ifade etmeye çalıştık; 301, sadece bize mahsus, bizde olan bir madde değil. Avrupa Birliği üyesi birçok ülkede olan bir maddedir. Biz zaten oralardan aldık bu maddeyi. Bugüne kadar 6 defa değişmiştir."

Avrupa Birliği ülkelerini özgürlükler konusunda samimi olmamakla eleştiren Adalet Bakanı Çiçek, Türkiye'den birşey bekleyen ülkelerin önce kendi uygulamalarına bakmaları gerektiğini vurguladı.

AB ülkelerini, "Fikir özgürlüğü adına '301 değişsin' deniyor. Öbür taraftan da 'soykırım yoktur' demeyi, ceza hükmüne bağlayan teklifleri tasarıları da arka arkaya veriyorlar." diye eleştiren Çiçek "Bu yalnız Fransa için değil başka ülkelerin parlamentolarında da benzer

taslaklar var. 'Ermenilere soykırım yapılmamıştır' diyenleri aday yapmıyorlar. Adaylıklarını iptal ediyorlar. Ama aynı ülke temsilcileri Türkiye'ye gelip 'niye fikir özgürlüğü yok' diye de soru sormaya çalışıyor. Bu çifte standardın ortadan kalkması lazım."dedi.

Romanya ziyareti sırasında Adalet Bakanı Monica Macovei ile resmi bir görüşme yapan Bakan Çiçek, 1 Ocak'ta AB'ye girecek Romanya'nın Adalet alanında gerçekleştirdiği reformları takdir ettiklerini ve referans aldıklarını ifade etti.

Çiçek, Bakan Macovei'den sonra Romanya Genel Savcısı Laura Kovesi, Devlet Müsteşarı Ion Codescu ile de birer görüşme yaptı.

Çiçek, Bükreş'te bu akşam Türk Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ve Türk işadamları ile de bir araya geldi. Türk Büyükelçiliğinde düzenlenen görüşmede işadamlarının çeşitli konulardaki problemlerini dinleyen Çiçek, hükümet olarak her zaman işadamlarının yanında olduklarını anlatarak her konuda kendilerine yardımcı olmaya hazır olduklarını açıkladı. Çiçek, Türkiye-Romanya arasında her alanda güzel ilişkiler bulunduğunu, hukuki konularda da her hangi bir problem olmadığını kaydetti.


ÇİÇEK, SOYDAŞLARLA BİRARAYA GELECEK


Resmi görüşmelerin dışında, yarın Dobruca bölgesinde de incelemelerde bulunacak olan Bakan Çiçek, Köstence valisi Danut Culetu ile Mecidiye ve Mangalia belediye başkanlarını makamlarında ziyaret edecek. Pazar günü Bölgedeki tarihi eserlerden;

Gazi Ali Paşa, Abülmecid, Esmahan Sultan ve Hünkar camilerinin yanı sıra Sarı Saltuk türbesine de bir ziyaret gerçekleştirecek olan Çiçek, iki günlük Dobruca gezisinde soydaş derneklerin tertiplediği programa katıldıktan sonra Türkiye'ye dönecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious