'Türk dünyasi gücünü yeterince kullanmiyor'

  • Giriş : 28.11.2005 / 00:00:00

Türk Dünyasi Arastirma Vakfi Baskani Dr. Turan Yazgan, Türk dünyasinin potansiyelini yeterince kullanmadigini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kocaeli Büyüksehir Belediyesi uluslararasi platformda bir ilke daha imza atti. Türk Dünyasi Sosyologlar 1. Kurultayi Kocaeli'nde yapildi. Kurultaya, Türkiye'nin yani sira Azerbaycan, Kazakistan, Kirgizistan, Özbekistan ve Tacikistan'dan yaklasik 80 sosyolog katildi.

Belediye meclis salonunda düzenlenen kurultay iki gün sürdü.

Kurultay sonunda konusan Türk Dünyasi Arastirma Vakfi Baskani Dr. Turan Yazgan, 250 milyonluk bir potansiyele sahip olan Türk Dünyasi'nin bu büyük gücü yeterince kullanamadigini söyledi. Türk dünyasinin her seyden önce küresellesmeye karsi dilde bir birliktelik saglamasi gerektigine isaret eden Prof. Dr. Yazgan, "Bu birlikteligi dilde olusturursak, bunu fikri ve iktisadi birliktelikler izler ve o zaman kimse bu büyük güç karsisinda duramaz. Bugün horlanan, sömürülen Türk dünyasi bu birliktelik sayesinde gücünü tüm dünyaya gösterir" dedi. Türk dünyasina çagrida bulunan Yazgan, "Gelin bir alfabede bulusalim. Tabi ki Özbek, Kirgiz, Azeri Türkçeleri olacak. Ancak Türkiye'de yazilmis bir kitap artik Yakut Türkleri tarafindan da okunabilsin." seklinde konustu.

Kurultayin degerlendirmesini yapan Kocaeli Büyüksehir Belediye Baskani Ibrahim Karaosmanoglu, yillarca Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile bütünlesmeyi beklediklerini söyledi. "Bugün ayrim yapmadan, alt-üst kimlik problemleri yapmadan eskiden beri gönül bagimiz olan sizlerle bütünlesme sürecine mutlaka girmeliyiz" diyen Baskan Karaosmanoglu, kurultayin organizasyonunda kendilerine destek veren Basbakanlik Türk Isbirligi ve Kalkinma Idaresi Baskanligi ve Istanbul Üniversitesi'ne tesekkür etti.

Istanbul ve Hacettepe üniversitelerinden akademik temsilcilerin de hazir bulundugu kurultayda konusan Karaosmanoglu, kurultayin amacini Türk Dünyasi'nin içinde bulundugu sorunlar ve kosullari akademik bir ortamda degerlendirmek olarak özetledi. Türk dünyasini etrafa dagilmis kristale benzeten Baskan Karaosmanoglu, "Ancak ümidimiz odur ki, bu kristal parçalari en kisa zamanda derlenip toparlanacak. Ondan temiz ve her yaniyla göz kamastirici yeni bir dünya meydana gelecektir. Bu neticenin alinabilmesi için, bizler de üzerimize düseni yapiyoruz." dedi. Baskan Karaosmanoglu, "Halklarimiza ektin ve kaliteli hizmet sunmak için Avrupa Birligi örneginde oldugu gibi Türk dünyasinda da toplumsal projelerin finansal olarak desteklenmesi için ortak bir fon olusturmaliyiz." önerisinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious