'Türk okullariyla gurur duyuyoruz'

  • Giriş : 16.11.2005 / 00:00:00

BÜKRES - Romanya Senato Baskani Nicolae Vacaroiu'nun davetlisi olarak geldigi Bükres'teki temaslarina devam eden Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Baskani Bülent Arinç, bugün Türk mütesebbisler tarafindan kurulan Lumina Egitim Kurumlarini gezdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Baskani Bülent Arinç, beraberinde Türk - Romen milletvekilleri ve Bükres Büyükelçisi Ahmet Rifat Ökçün'le

birlikte Bükres Dristor'da bulunan Lumina Egitim Kurumlarina geldi.


Arinç, okula gelisinde Lumina Egitim Kurumlari Genel Müdürü ve okul ögretmenleri tarafindan karsilandi. Daha sonra okulu gezen Arinç ve beraberindeki heyet Türkçe sinifina geçti. Burada Türkçe ögretmeni Salih Gün, yaptiklari Türkçe ögretimle ilgili bir sinevizyon gösterisi sundu. Arinç ve misafirlere sinifta semaverde hazirlanan geleneksel Türk çayi ikram edildi.


Türkçe sinifinda ayrica bu sene Haziran ayinda Ankara'da düzenlenen Dünya Türkçe yarismasina katilan ve yarismaya Romanya'dan katilan Uluslararasi Bükres Bilgisayar Lisesi 12. sinif ögrencisi Viviana Botoaca'nin Türkçe 'hos geldiniz' demesi ve bir Türkçe siir okumasi misafirleri duygulandirdi.


Daha sonra Fizik ve Biyoloji siniflarinda düzenlenen dersleri de izleyen Arinç ve beraberindekilere sunum odasinda Lumina Egitim Kurumlari Genel Müdürü Ragip Gökçel tarafindan okullarla ilgili bir brifing verildi. Gökçel, okullarinin Romanya'nin en basarili egitim kurumlari arasinda basi çektigini, üniversiteye yerlesen ögrenci basarisinin yüzde yüz oldugunu belirterek TBMM Baskani Arinç'in ziyaretinin kendilerine gurur verdigini ifade etti.


TBMM Baskani Arinç da burada yaptigi konusmada dünyanin her tarafinda oldugu gibi Romanya'da da ülkenin en basarili okullarinin basinda Türk okullarini görmekden duydugu memnuniyeti dile getirdi.


Arinç, "Türk mütesebbisler tarafindan kurulan ve egitimde önemli basarilarini takip ettigimiz bu okullarimiz ülkeler arasinda dostluklarin kurulmasinda ve Türkiye'nin tanitiminda önemli çalismalar yapiyorlar. Bu yil Haziran ayinda Ankara'da 10 bin kisiden fazla kisinin katildigi bir törende dünyada Türkçelerini gelistirmis, Türkçe konusan ögrencilerin programi vardi. Bu okulun ögrencileri de vardi o ögrenciler arasinda. Bu degerli okulumuzdan da bir ögrenci vardi. Bir Türk kadar güzel Türkçe konusan bu yavrularimizin varligi bizi son derece sevindirdi."dedi.


"Türk bayragimizin bulundugu, istiklal marsimizin okundugu, basarilari ile dolu bir okulumuzda olmaktan, ögrencilerinin tarihimize, kültürümüze ilgi duymalari bizi memnun ediyor. Aldigim bilgilere göre bu okul Romanya'nin en basarili okullarinin basinda geliyor. En yüksek seviyede egitim veren bir kurum. Velilerin çocuklarini bu okullarda okutmak için büyük bir yaris içinde olduklarini ögrendim."diyen Arinç, bu okullarin benzerlerini her gittigi ülkede gördügünü vurguladi.


Arinç, "Bundan gurur duyuyorum. St. Petersburg'a gitmistim. Oradaki Vali, Belediye Baskani ve Milli Egitim Müdürü bana sunu söylemisti, 'Bu okullar öyle kaliteli egitim veriyorlar ki biz ögrencilerimizi bu okullarda okutmak için torpil ariyoruz, ricaci oluyoruz. Bu okullarda okuyanlar en güzel sekilde yetisiyorlar.' Geçtigimiz aylarda New York'taki okullari da ziyaret etmistim. Ayni egitim düzeyinde Türkiye adina ne güzel bir övünç vesilesi oldugunu gördüm."diye konustu.


Arinç bu okullarin ayni zamanda bulunduklari ülkelerin kanunlarina saygili, entegrasyona açik, bulunduklari ülkelerin

kurallarina da son derece güzel bir uyum içerisinde olduklarini gördüklerine de dikkat çekerek "Romanya'daki bütün yetkililer bu okullardan övgüyle bahsediyorlar ve bu okullarin egitim düzeyinin bütün Romanya'ya örnek oldugunu ifade ettiler. Bu

basarilarinin devamini diliyorum."dedi.


Arinç konusmasinin ardindan basarilari ve Türkiye'nin tanitimina yaptiklari katkilardan dolayi Lumina Egitim

Kurumlari Genel Müdürü Ragip Gökçel'e TBMM Madalyasi

hediye etti ve basarilarinin devamini diledi.


Gökçel'de okula yaptigi ziyaretin hatirasina TBMM Baskani Arinç'a Türkçe yarisma için Ankara'da kendisini ziyaret

eden ögrencilerinden Viviana Botoaca ile birlikte çekilen gümüs çerçeveli fotografi hediye etti.


- "Türk Milleti ve devleti sizinle gurur duyuyor"


TBBM Baskani Bülent Arinç, ziyareti sirasinda Okul Seref defterini de imzaladi ve sunlari yazdi: "Romanya ziyaretimde Bükres Koleji ve Bükres Bilgisayar Lisesini de bizzat görme imkanim oldu. Böylesine basarili ve kaliteli egitim veren bu okullarimizla iftihar ediyorum. Türk milleti ve devleti sizlerle gurur duyuyor. Basarilarinin devam etmesi dilegiyle tüm idareci ve ögretmen ve ögrencilerini candan kutluyorum."


Arinç ve beraberindekilere ziyaretinin sonunda okuldaki ögrencilerin Türkçe seslendirdigi "Hayat bayram olsa" ve 'Ceylan" sarkilarini duygulanarak dinledi.


TBMM Baskani Arinç'in Türk okullarina yaptigi ziyaret; okul yetkilileri ve ögretmenleri ile hatira fotografi çektirmesinin ardindan sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious