'Türkiye-AB iliskilerinde iki medeniyet bir sinavdan geçiyor'

  • Giriş : 15.11.2005 / 00:00:00

VIYANA - Zaman Gazetesi Genel Yayin Müdürü Ekrem Dumanli, Türkiye-Avrupa Birligi (AB) iliskilerinde iki medeniyetin sinavdan geçtigini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konusmasinda Türkiye-AB iliskilerine deginen Dumanli, "Türkiye-AB iliskilerinde iki medeniyet bir sinavdan geçiyor." dedi. Dumanli, "Türkiye'nin AB'ye tam üye olmak istemesine Islam dünyasi büyük ilgi duyuyor. Türkiye-AB iliskilerinde iki medeniyet bir sinavdan geçiyor. Bu sinavin diyalogla sonuçlanacagina ve Türkiye'nin de kendisinden istenenleri yerine getirecegine inaniyorum." seklinde konustu.

Avusturya Disisleri Bakani Ursula Plassnik ve Hammer Purgstall Sark Enstitüsü'nün ortaklasa düzenledigi konferans yarin son bulacak.

Islam Konferansi Örgütü (IKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin Ihsanoglu konferansta bir konusma yapmisti.

Ihsanoglu konusmasindan "Diyalog sözde kalmamalidir." demisti. IKÖ Genel Sekreteri Ihsanoglu, "Karsilikli güven, birbirimize saygi ve anlayis göstermeliyiz. Digerinin sahip oldugu degerleri reddetmemeliyiz. Tarihten ders almaliyiz." seklinde konusmustu. Varolan anlasmazliklari köklerine inerek çözmeye çalismalari gerektigini belirten Ihsanoglu, "Bizler, öyle bir hedefe ulasmaliyiz ki bütün dünya bundan yararlanabilsin" demisti.

Ihsanoglu'dan önce Irak Cumhurbaskani Celal Talabani bir konusma yapti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious