Türkiye'de 30 yılda 1 milyon kişi sigaradan ölecek

  • Giriş : 28.01.2006 / 00:00:00

En önemli halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen 'kanser' Türkiye'de gerçekleşen ölümlerde kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sağlık Bakanlığı'nın kanser konusunda hazırladığı rapora göre, Türkiye'de önümüzdeki 30 yılda, 1 milyon kişinin sigaraya bağlı nedenlerden dolayı öleceği ortaya çıktı.
Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı geçtiğimiz günlerde "Türkiye kanser" konulu bir rapor hazırladı. 23 Ocak'ta tamamlanan rapora göre, Türkiye'de kanser hastalarının sayısında hızla artış olduğu tespit edildi. Söz konusu raporda, Türkiye'de önümüzdeki 30 yılda sigaraya bağlı nedenlerden ölen kişilerin sayısının yaklaşık 1 milyon 50 bine ulaşacağı belirlendi.

Raporda, sigaranın kansere neden olan etkenler arasında birinci sırada yer aldığı, sigara ve bilinçsiz beslenmeye karşı savaşın da kanserlerin yüzde 60'ını yok edeceği ifade edilirken vatandaşların sigaradan uzaklaşmaları tavsiye ediliyor.

Sigara içmeyen akciğer kanserli hastaların yüzde 33'ünün sigara içen bir kişiyle birlikte yaşadığına, bu kişilerde görülen akciğer kanserlerinin nedeninin çocukluk çağı veya erişkin dönemdeki pasif içicilik olduğuna işaret edilenraporda ayrıca, sigaranın akciğer, ağız boşluğu, yemek borusu, boyun, pankreas, mesane, böbrek, mide ve kan kanserine, alkol kullanımının ise karaciğer ve yemek borusu kanserine yol açtığı vurgulandı.

Rapor'da,kanser olgularının önemli bir bölümünün çevresel etkenlere bağlı olduğunun ve bu etkenler arasında da beslenmenin önemli bir yer tuttuğu kaydeediliyor. Kadınlar ve erkeklerde görülen kanser vakalarının yüzde 35'inin beslenmeye bağlı olduğu, şişman kişilerde kanser riskinin iki kat daha fazla gözlendiği belirtildi.

Kanser Raporu'nda kanserle mücadelede; güvenli su kullanımı, hava kirliliği ve radyasyondan korunmanın önemine vurgu yapılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious