'Türkler ile Ermeniler birbirine düsman edildi'

  • Giriş : 19.11.2005 / 00:00:00

ISTANBUL - Türk Tarih Kurumu (TTK) Baskani Prof. Dr. Yusuf Halaçoglu, 900 yil baris içinde yasayan Türkler ile Ermeniler'in iç ve dis güçler tarafindan birbirine düsman ettirildigini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Istanbul Valisi Muammer Güler'in de katildigi ve 2 gün sürecek olan panelin ilk gününde konusan TTK Baskani Prof. Dr. Yusuf Halaçoglu, konusmasinda belgeler isiginda sunum yapti.

Halaçoglu, Rus arsivlerine bakildiginda Türkler ile Ermenilerin birbirine nasil düsman haline getirildiginin görüldügünü ifade etti. Halaçoglu, "Selçuklu Imparatorlugu'nda sadik millet ünvanini alan, Fatih Sultan Mehmet döneminde Istanbul'da kendilerine ilk defa Patrikhane açilan ve Türklerle 850 yil baris içinde yasayan Ermeniler nasil oldu da bir anda bizimle düsman haline geldi? Rus kaynaklarina baktigimizda asil sorunun Ermeni - Hinçak Cemiyeti gibi ögütlerin iki millet arasina girdigini, kendilerine yardim etmeyen Ermenileri ise tehdit ettiklerini görüyoruz. Burada Ermenilerin yapmasi gereken tek sey Ermeni Soykirim iddiasini parlemantosunda kabul eden ülkere dava açmaktir." seklinde konustu.

Konusmasinin sonlarina dogru, uluslararasi bir tehdit haline gelen kus gribini kendisine konu edinen Halaçoglu, soykirim iddialarina gönderme yapti. Halaçoglu, Türkleri soykirimla suçlayan kesimin kus gribinden itlaf edilen hindilerin ölümünden de Türklerin sorumlu tutmalari durumunda buna hiç sasilmamasi gerektigini söyledi. Halaçoglu soykirim idialarini yalanlayacak olan belgeleri hem arsivlerden hem de dedesinden dinledigi tarihi gerçeklerden ögrendigini söyleyerek aksini inkar edenlere Güneydogu Anadolu'daki pekçok ilde toplu mezarlarin yerlerini göstermeye hazir oldugunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious