'Ülkemizde tarım örgütlenmesi yok'

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Türkiye'de tarım örgütlenmesi olmadığını belirten Prof. Dr. Taner Kumuk, çiftçilerin, yaptıkları işin meslek olduğunun bilincine varması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uşak Organize Sanayi Bölgesi tarafından düzenlenen "Uşak'ın Ekonomik Gelişmesi" konulu seminere katılan Taner Kumuk, çiftçilerin altyapı problemlerinin çözülmesi için daha fazla kanuni düzenlemeye ihtiyaç olduğunu belirtti. Toprak kayıplarını engellemek için iyi planlamalar yapılması gerektiğini savunan Kumuk, kanunların çiftçilik mesleğini koruyacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini belirterek, mirasla toprakların bölünmesinin önüne geçilmesini istedi. Uşaklı üreticilerin, bu konuda kanun yetersizse kendi başlarına bir şeyler yapması gerektiğini belirten Kumuk, çiftçileri eğitmek için bazı programlar düzenlenmeli ve klasik sistemlerin önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti. Uşak ekonomisinin yüzde 26'lık bölümünün tarıma dayandığını kaydeden Prof. Dr. Kumuk, tarım açısından elverişli bir il olduğunu söyledi. Sanayileşen Uşak'ta sanayi gelişiyor diyerekten tarımın yabana atılmamasını savunan Prof. Kumuk, Uşak'ın tarımsal anlamda en zayıf noktasının örgütlenme olduğunu aktardı.

Kumuk, "Uşak'ta maalesef tarımda birlik sağlanmamış. Avrupa'daki bazı örnekler bu birliklerin faydasını gözler önüne seriyor. Mesela Hollandalı bir çiftçi kooperatiflerle eş güdümlü çalışarak üretim yapıyor. Kooperatif çiftçiye neyi, ne kadar üreteceği konusunda bilgi veriyor. Tabii üretim öncesi malın satılacağı pazarlar önceden tespit edilmiş oluyor. Bu kriterlere göre üretim yapan çiftçi zarar etmiyor. Uşak'ın kooperatiflere ve tarımsal birliklere daha fazla önem vermesinin doğru olacağını düşünüyorum. Ayrıca hayvancılıkta da ileriye gitmek isteyen Uşak'ın küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelmesini ve yeterli olmayan potansiyelini artırmasının kente ekonomisine daha fazla fayda getireceği kanısındayım" diye konuştu.

Gelişmiş ülkelerin, gelişmekte olan ülkelerdeki tarımı bitirmeye çalıştığının altını çizen Prof. Dr. Kumuk sözlerini şöyle tamamladı: "Tarım stratejilerini dünyanın en ileri ülkeleri uygulamaktadır. Gelişmekte olan ve geri kalmış ülkelerin tarımla uğraşmasını istemeyen bu ülkeler, tarımın insanlık için önemini çok iyi bilmektedirler. Türkiye ileride büyük sıkıntılar yaşamamak için tarımın önemini bilmeli ve planlarını ileriye dönük yapmalıdır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious