'Üreticinin elinde bugday bitince fiyatlar yükseldi'

  • Giriş : 30.10.2005 / 00:00:00
  • Güncelleme : 04.05.2010 / 18:15:27

Bayraktar, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) hasat sezonunun en yogun oldugu dönemde kilogram basina 35 YKr olarak açikladigi alim fiyatinin geçen yilki fiyatin yüzde 6 gerisinde kaldigini ve TMO'nun almlarinin 30 tonla sinirlandirdigini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bayraktar, "Bu yil üretici maliyetinin yüzde 25-30 daha altinda bir fiyatla bugday satti. Üreticinin ürününün bittigi dönemde fiyatlar yükselmeye basladi, suanki piyasa fiyatlari üretici satis fiyatinin yüzde 30 fazlasi, bu ticaretten kimlerin kazançli çiktigi belli. Çiftçi yine kaybetti." seklinde konustu.

Bayraktar, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) hasat sezonunun en yogun oldugu dönemde kilogram basina 35 YKr olarak açikladigi alim fiyatinin geçen yilki fiyatin yüzde 6 gerisinde kaldigini ve TMO'nun almlarinin 30 tonla sinirlandirdigini belirtti. Bayraktar, TMO'nun ayrica Çiftçi Kayit Sistemi(ÇKS)'ye kayitli üreticilerden alim yapacak olmasinin alimlara bir sinir daha getirdigini ve TMO'nun bu yil ilk defa iç satis fiyatlarini alim fiyatlariyla birlikte açiklamadigini ifade etti. Bayraktar, TMO'nun ürün alimlarini vadeli olarak yaptigini ve dahilde isleme izin belgesi kapsaminda hububat mamulleri ihracatini gerçeklestirenlerin TMO'dan bugday alabilmeleri için ihracati fiili olarak gerçeklestirmelerinin yanisira taahhüt etmelerini de yeterli gördügünü söyledi.

Bayraktar, sonuçta TMO'nun alimlarda kota uygulamasi ve ÇKS sarti öngörmesi, tüccarin piyasaya gelecek ürün arzinin fazla olacagi ve istedigi fiyattan ürün alacagi beklentisi yarattigini ve böylece tüccarin istedigi gibi fiyat verdigini; çiftçinin çaresiz boyun egdigini dile getirdi. Bayraktar, bu arada piyasada fiyatlarin bu kadar düsük olmasi sonucu üreticinin tüm kota hakkini kullanarak TMO'ya ürün teslim ettigini ancak TMO'nun piyasada regülasyonu saglayamadigini iddia etti.

Bayraktar, eylül ayi ortasindan itibaren bugday fiyatlarinin yükselmeye basladigini, TMO'nun alim fiyatlarindan daha yüksek fiyatla satisa basladigini, çiftçinin pazara arz edecek ürününün kalmadigini, ürün arzinin yogun oldugu dönemlerde fiyatlarin düsük kaldigini ve sonuç olarak fiyatlarin yükseldigini vurguladi.

Bayraktar, "Sonuç olarak TMO'nun bu yil uyguladigi politika hem üreticinin zararina sebep olmus, hem de TMO'ya üstlenebileceginden daha fazla mali yük getirmistir. Müzakere sürecine basladigimiz su günlerde TMO'nun güçlü bir müdahale kurumuna dönüsmesi, piyasa regülasyonunu saglamasi için önümüzdeki dönemde ayni hatalari yapmamasi gerekmektedir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious