'Vatandas ile devleti karsi karsiya getirmek isteyenler var'

  • Giriş : 18.11.2005 / 00:00:00

ANKARA - Emniyet Genel Müdürlügü Basin Sözcüsü Ismail Çaliskan, terör örgütü PKK yandaslarinin Istanbul'da gerçeklestirdigi eylemlere polisin müdahale etmedigi iddialarinin dogru olmadigini söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Emniyet Genel Müdürlügü'nde haftalik basin toplantisi düzenleyen Çaliskan, Semdinli, Yüksekova ve Istanbul'da bölücü terör örgütü yandaslarinin eylemleri ile ilgili sorulari cevapladi. "PKK yandaslarinin Istanbul'da iki saat süren eylemlerinde polis neden yoktu?" sorusunun yöneltildigi Çaliskan "Polis yoktu denemez. Bu uygulama, daha büyük olaylarin önlenmesi için uygulan bir taktik olabilir" diye konustu.

Güneydogu Bölgesi'ne personel ve araç takviyesi yaptiklarini açiklayan Çaliskan, ilk olarak acil ihtiyaçlarin karsilanmasinin ardindan bölgeye takviyenin sürecegini söyledi. Vatandas ile devleti karsi karsiya getirmek isteyenlerin bulundugunu söyleyen Çaliskan, "Vatandaslarimiz sagdulu davranmis ve hayat bölgede normele dönmüstür" dedi. Çaliskan, herkesin adalet ve yargiya güvenmesi gerektigini vurguladi.

Isviçre ile yapilan milli maçta yeterli güvenlik önlemi alinmadigi iddialarinin dogru olmadigini belirten Çaliskan, FIFA ve Isviçreli yetkililerin de aralarinda bulundugu yetkililer ile maç öncese toplanti yaptiklarini ve güvenligin yeterli oldugu noktasinda görüs birligi olustugunu hatirlatti.

Danimarka'da yayin yapan terör yanlisi Roj TV hakkindaki gerekli bilgi ve belgeleri Disisleri Bakanligi'na ilettiklerini dile getiren Çaliskan, daha önce de baska ülkelere iletilen bu belgelerin sözkonusu televizyonun kapanmasinda etkili oldugunu ifade etti.

Özel güvenlik elemanlari ile ilgili yapilan sinavlara da deginen Çaliskan, daha önce fiili olarak çalisan 57 bin 855 bin güvenlik görevlisinin tamaminin Özel Güvenlik Temel Egitim Sertifikasi'ndan muaf olarak çalisma izni almis sayildigini açikladi. Çaliskan, toplam 106 bin 741 kisinin özel güvenlik görevlisi olarak bu sektörde istihdam edildigini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious