'Yangin siçramadan ve can kaybi olmadan basariyla söndürüldü'

 'Yangin siçramadan ve can kaybi olmadan basariyla söndürüldü'.10551
  • Giriş : 18.11.2005 / 00:00:00

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bir evin de hafif hasar gördügü yangina Burdur, Gönen ve Atabey'den takviye ekipler müdahale etti. Itfaiyenin yangin söndürme çalismalarina bos tankerlerle geldigi ve yetersiz kaldigi yönündeki iddialar Belediye Baskan Yardimcisi Ahmet Aydemir tarafindan yalanlandi. Itfaiyenin çalismasi sayesinde yanginin çevredeki diger binalara siçramadigini ve bir can kaybi olmadigini aktaran Baskan Yardimcisi Aydemir, basarili bir çalisma çikarildigini kaydetti. Burdur, Gönen ve Atabey'den takviye kuvvetin emniyet yetkilileri tarafindan istendigini, yardima gelen ekiplerin çalismalara katilmalarindan dolayi tesekkür eden Aydemir, "Bu bir itfaiyeci dayanismasidir. Burdur'dan gelen ekiplerle diger ilçelerden gelen arkadaslarimiz bize büyük yardimlarda bulundu. Bu yanginda itfaiyemiz iyi bir sinav vermistir." diye konustu.

Itfaiye araçlarinda su olmadigi iddialarinin da dogruyu yansitmadigini dile getiren Aydemir, Çevtem'le birlikte Park ve Bahçeler Müdürlügü'ne bagli araçlarin ise mevsim sartlarina göre bos durabilecegini, bunlarin direkt olarak yangina müdahale yapmadiklarini aktardi.

Yangin aninda sokakta bulunan bir yangin vanasinin asfaltla kaplanmasina açiklik getiren Aydemir, yangin aninda vananin açilmasinin araçlarin giris çikislarini engelleyecegini düsünerek kendisinin açtirmadigini öne sürdü. Yangin vanasinin kapatilmasinin dogru olmadigini aktaran Aydemir, Isparta'daki tüm yangin vanalarini kontrol ederek yakin bir zamanda bunlarla alakali bir tatbikat yapilacagini duyurdu. Yangina 3 dakika içinde müdahale edildigini ve herhangi bir gecikme olmadigini bildiren Aydemir, yangin aninda çevredeki binalari korumak için sadece yanginin yayilma ihtimali olan taraflara dogru söndürme çalismasi yapildigini bu nedenle ahsap binanin tamamen yandigini anlatti.

Yanginda itfaiye, emniyet ve TEDAS'in kendi görevleriyle ilgili çalisma içinde oldugunu kaydeden Aydemir, "Her kurumun ayri görevi var. TEK geldi, elektrikleri kesti. Emniyet çevredeki güvenlik önlemlerini aldi. Yangin alanindaki insanlar için bir dakika bir saat gibi geçer. Bunun için insanlar itfaiyenin geç geldigini iddia edebilir. Ama yangin ihbari alindiktan çok kisa süre sonra olay yerinde çalismalar baslamistir." dedi.

Yanginin çikis nedeninin ahsap binanin tamamen yanmasindan dolayi tespit edilemedigini söyleyen Aydemir, "Çevredeki vatandaslarin söylediklerine göre binayi tinerciler kullaniyormus. Böyle bir olasilik var." diyerek kesin bir söz söylemedi.

Yangin gecesi olay yerinde olan ve itfaiyenin çalismasini yakindan takip eden Kepeci muhtari Recep Güleren ise, itfaiyenin büyük özveriyle çalistigini belirterek, görevli herkesi kutladigini belirtti. Yangin yerindeki vananin kapatilmasinin büyük bir yanlis oldugunu söyleyen muhtar Güleren, sehirdeki bütün vanalarin çalisir duruma getirilmesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious