Yarhisar gemisi, müzeye dönüştürüldü

 Yarhisar gemisi, müzeye dönüştürüldü.6302
  • Giriş : 27.10.2006 / 00:00:00

Donanma Komutanlığı tarafından emekliye ayrılan Yarhisar gemisi, müzeye dönüştürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na 1965 yılında katılan Yarhisar (P-113) Gemisi, uzun süre Türk Silahlı Kuvvetlerine hizmet ettikten sonra emekliye ayrıldı. Geminin hizmet dışı çıkartılmasından sonra Donanma Komutanlığı ile Gölcük Belediyesi arasında bir protokol imzalanarak geminin müzeye dönüştürülmesine karar verildi. Gölcük'ün donanma kenti olduğunu belirtmek için geminin D-100 kenarına konulması istendi. Geminin yol kenarına konulması mümkün olmayınca, meydana gelen 17 Ağustos depreminde yıkıldıktan sonra yeniden yapılan Kavaklı Sahili'ne konuldu. Geminin montajı bittikten sonra bugün açılışı yapıldı.

Oramiral Yener Karahanoğlu, açılışta yaptığı konuşmada, Türk denizcilik tarihinin sevinçli ve kederli günlerine birlikte yaşadıkları Gölcük'e müze gemi kazandırmanın gururunu yaşadığını söyledi. Karahanoğlu, "Gölcük, donanmamız için 1926 yılında bir köy olarak başladığı ev sahipliğine kesintisiz sürdürdü. Bugün Atatürk'ün kurduğu çağdaş ve güçlü Türk donanmasını bağrında barındıran donanma kenti Gölcük olarak tüm Türkiye'nin kalbinde müstesna yerini almıştır." dedi.

Konuşmanın ardından Karahanoğlu, Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve davetliler müze geminin kurdelesini keserek hizmete açtı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious