'Yayincilara denetlemek hayati bir sorun'

  • Giriş : 19.11.2005 / 00:00:00

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Iki gün sürecek egitim seminerinin açilis konusmasini yapan RTÜK Üst Kurul Üyesi Davut Dursun, Türkiye'de 24'ü ulusal, 16'si bölgesel ve 213'ü yerel olmak üzere 253 televizyon kanali ve bin 89 radyo kurulusu olmak üzere toplam bin 300 kurulusun yayin yaptigini ifade ederek, "Bu kadar çok yayincinin faaliyette bulundugu görsel ve isitsel yayincilik sektörünün düzenlenmesi ve denetlenmesi tartismasiz hayati bir sorundur." dedi.

Kendilerini yayincilarin rakibi olarak görmediklerine isaret eden Prof. Dursun, denetleme konusunda TÜBITAK'la yeni bir çalisma içerisinde olduklarini kaydetti.


"MEVCUT YASANIN ÇOK ESKIGI VAR"


Bursa ve çevre illerinden yerel medya temsilcilerinin katildigi seminere RTÜK Egitim Dairesi Baskani Ayhan Özçelik de katildi. Bu yil 10.'su düzenlenen seminerin 3-4 Aralik tarihlerinde Istanbul'da ve 25-26 Aralik'ta ise Adana'da düzenlenecegi ögrenildi.

Seminerin açilisinda konusan RTÜK Üst Kurul üyesi Prof. Dr. Davut Dursun, radyo ve televizyon yayinlarinin Avrupa Insan Haklari ve Temel Hürriyetleri Sözlesmesi'nin 10. maddesinde düzenlenen ifade özgürlügüne dayandirildigini söyledi. Insanlarin haber alma, kültür ve bilgi edinme ile eglenme ihtiyaçlarinin karsilanmasinda da radyo ve televizyonlarin tartismasiz rolü oldugunu anlatan Dursun, "RTÜK kurulali 11 yil oldu. Onbir yillik uygulamadan sonra geldigimiz noktada bir yandan çözümlenmesi gereken önemli sorunlarimiz diger yandan kazandigimiz tecrübelerimiz vardir. Avrupa Birligi (AB) süreci yayincilik sektörünün AB standartlarina göre yeniden düzenlenmesini zorunlu hale getirmistir. Bundan böyle yayincilik hukukumuzun yeniden olusturulmasi sözkonusudur ve radyo ve televizyon yayincilarinin bu metinleri dikkate almalari zorunludur. RTÜK, hem düzenleme hem de denetleme konusunda kararli sekilde yeni faaliyetlerin içerisindedir. Biz kendimizi yayincilarin rakibi olarak görmüyoruz. Yakin diyalog içerisinde yayincilarin beklenti ve hassasiyetlere uygun olmasi ve toplum kesimleri üzerinde zararli olmamasi gerekmektedir. Mevcut yasamizin pekçok eskigi ve uygulamadan dogan bosluklari vardir. Bunun yenilenmesi çabasindayiz. Temel hedefimiz Avrupa standartlarinda bir düzenlemedir. Bu alanda denetim ciddi bir sorundur ve bunun yeni bir sistemle yapilmasi gerekmektedir." diye konustu.

Seminerde medya temsilcilerinin çesitli konulardaki sorulari da yetkililerce cevaplandirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious