Yozgat'la Musul'un kaderi birleştirilecek

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, son dönemdeki çıkışlarına yeni bir halka daha ekledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DYP lideri, Türkiye'nin terör meselesinin Erbil'den, Süleymaniye'den çözülemeyeceğini, aksine Erbil'in, Süleymaniye'nin sorunlarının Ankara'dan çözülmesi gerektiğini söyledi. Ağar, "Bir adım daha ileri gideyim. Milletime taahhüdüm odur ki, Yozgat'ın kaderiyle Musul'un kaderi birleştirilecektir." dedi. Ağar'ın, milliyetçiliğiyle bilinen Yozgat ile son Osmanlı Meclis-i Mebusan'ı tarafından 28 Ocak 1920'de kabul edilen ve Türkiye'nin güney sınırlarını belirleyen Misak-ı Milli içindeki Musul'u örnek vermesi ilginç bulundu.

Mehmet Ağar, önceki gece Habertürk'te yayınlanan "Basın Kulübü" programında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Programda terör konusundaki açılımına açıklık getiren Ağar, dağda, şehirde silahlı bir terörist varsa bununla mücadelenin zaten devam edeceğini, ancak bunu ortadan kaldıracak iklimi ve yapıyı başarabilmenin daha önemli olduğunu kaydetti. Ağar, oy hesabıyla hareket etmediğini ifade ederken, bunları 'bu topraklarda yaşayan insanlara bir borç bildiğini' dile getirdi. Sözlerine milletin destek verdiğini vurgulayan Ağar, şöyle devam etti: "Bu meselenin üstesinden geliriz; ama yeni acılar yaşanmasın. Benim gayretim budur. ABD'deki haritalar acıları artırır; ama haritalar küçültülmeye kalkılırsa biz büyütmesini de biliriz. Benim tek sayfam var. Ama şartlar değişiyor. Bu şartların değiştiğini görmeden siyaset yapılır mı? Ben değişmedim şartlar değişti. Daha büyük kriz geliyor. Daha büyük kriz de şu; meseleye dış müdahale var. Bu dış müdahale artarak devam edecek. Tam da bu noktada bunu söylüyorum. Bazı siyasilerimiz artık bir başka türlü tasvir etmeyim de, 'efendim bu bir Amerikan planı, bu bilmem ne planı, Mehmet Ağar da burada piyon olup bu hükümette görev almayı istiyor'. Ya Allah'tan korkun yani ben bu hükümette ne görev alacağım? Bu hükümetle benim ne işim var? Dipdiri yepyeni bir seçim geliyor, benim işim hükümet olacak iradeyi milletimden vekaleti almak suretiyle gerçek anlamda yerli olan bir çözümü milletin tümüyle, kurumların tümüyle paylaşmak suretiyle bu meseleyi bizim çözeceğimiz rahatlığı sağlamak."

Genel affa her zaman karşı olduğunu tekrarlayan DYP lideri, "düz ovada siyaset yapsınlar" sözüyle dağdakilere "normal hayata dönün" mesajı verdiğine dikkat çekti. "Dağa bayıra çıkma, eline silah alma, bu bitti. Türkiye normale dönsün lafının, siyasi terim olarak ifadesidir. Siyaset yapacak olan da varsa, şartlar müsait olduktan sonra yapsın." diyen Ağar, "Üniter devlet bölünmez bütünlük dışındaki söylemlerini gelip siyasette söyleyebilirler mi?" sorusuna da şu karşılığı verdi: "Halk onlara bu iradeyi veriyorsa buyursunlar denesinler. Bölücülüğün yeri yoktur bu topraklarda. Bugün artık PKK'nın bir karşılığı kalmadı. Anaların dili başka, yüreği başka olmuş. Anaların yüreği vatan sevgisiyle dolu ama evladını kaybeden analar 'vatan sağ olsun diyemeyeceğim' diyor. Anaların yüreği bu meseleyi çözün diyor."

Bir soru üzerine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'la arasındaki tartışmaya da değinen Ağar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terörle mücadelede dünyada örnek olacak bir sonuç aldığını hatırlattı. Ağar, "Meseleyi askerin sırtına ihale ederek herkes kenara köşeye çekilemez, benim yaptığım odur, yapmak istediğim de odur." ifadelerini kullandı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious