Zeytin ithalati talebi yersiz

  • Giriş : 31.10.2005 / 00:00:00

HATAY - Antakya Ticaret ve Sanayi Odasi (ATSO) son günlerde basinda da yer bulan zeytin ithalati tartismalarina tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ali Kavak, zeytinin, bölge açisindan önemli bir ürün oldugunu, bir çok ailenin geçimini bu üründen sagladigini ifade ederek, Türkiye'nin, dünya sofralik zeytin üretiminde ikinci, yaglik zeytin üretiminde ise dördüncü büyük üretici konumunda oldugunu ifade etti. Türkiye'de yaklasik 400 bin ailenin geçimini zeytincilik ile sagladigini belirten Kavak, son yillarda zeytinciligin valilikler tarafindan da desteklendigini söyledi. Bilhassa tütün ekim sahalarinin daraltilmasindan sonra zeytin ekiminin büyük oranda tesvik edildigine isaret eden Kavak, sadece Hatay'da son 6 yil içinde 5 milyon zeytin fidani dikildigini ve hala dikilmeye devam edildigini vurguladi.

Kavak, "Devletin bir taraftan tesvik ederken öbür taraftan ithalat kapisini açarak fiyat düsürücü hareketlerde bulunmamasi gerekir. Zaten su anda zeytin fiyatlari yüksek degildir. Sadece kar amaci ile hareket ederek 3-5 tüccar para kazanacak diye zeytin çiftçisini ezmenin, onu yok etmenin bir anlami bulunmamaktadir. Sofralik zeytin üretiminde dünya ikincisi olan bir ülkenin dahilde isleme rejimi kapsaminda ithalatta bulunmasinin hiç bir anlami yoktur. Zeytin ve zeytinyagi tüm dünyada yükselen bir treddir. Kisa vadede elde edilecek karlar için uzun vadede saglanacak kazançlari feda etmemeliyiz" seklinde konustu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious