'Zorunlu din dersi kaldırılsın'

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ali Kenanoğlu: "Zorunlu din dersi kaldırılsın"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlkokul 4. sınıfa giden oğlunun din dersi görmemesi için açtığı davayı kazanan Kenanoğlu, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, mahkemenin verdiği kararın hükümet tarafından temyiz edilmemesini istedi.

Kenan, 1982 yılına kadar din dersinin seçmeli ders olarak okutulduğunu ve 1981 yılında kendisinin ortaokul birinci sınıfta iken din dersine girmediğini belirtti. 1982 yılından itibaren din derslerine girmek zorunda kaldığını ifade eden Kenanoğlu, dava açma gerekçesini ise şöyle açıkladı: "O dönemdeki din dersinden kaynaklı olarak çektiğimiz sıkıntıları biliyorum. Alevileri dönüştürmeye yönelik bir ders olduğunu kendim yaşadım. Okullarda verilen din dersinin Alevileri Sünnileştirmeye yönelik ders olduğunu kendim yaşayarak gördüm. Aynı sıkıntıları çocuğumun yaşamasını istemiyorum"diye konuştu.

ZORUNLU DİN DERSİ KALDIRILSIN

Kenanoğlu, ilkokul dördüncü sınıfta eğitim gören oğlunun din dersi almaması için İstanbul Valiliği'ne başvuruda bulunduğunu, başvurunun kabul edilmemesi üzerine bölge idare mahkemesine yürütmeyi durdurma talebinde bulunduklarını belirtti. Kenanoğlu, mahkemenin yürütmeyi durdurmayı kabul etmesi üzerine İstanbul Valiliği'nin itirazı üzerine kararın kaldırıldığını belirtti. Kenanoğlu, esastan konuyu görüşen İstanbul 5. İdare Mahkemesi'nin kararının kendi lehine sonuçlandırdığını ifade etti.

Davanın temyiz aşamasının olduğuna işaret eden Kenanoğlu, İstanbul Valiliği'nin ve hükümetin kararı temyiz etmeyeceğine inandığını kaydetti. Kararın Türk yargısı tarafından verildiğine işaret eden Kenanoğlu, bu karar doğrultusunda Anayasa'dan zorunlu din dersinin kaldırılmasını beklediklerini ifade etti.

KARARI OKULA TEBLİĞ ETTİM

Kararın çarşamba günü kendisine ulaştığını belirten Kenanoğlu, perşembe günü çocuğunun eğitim gördüğü okula giderek, okul müdür ve din dersi öğretmeni ile görüştüğünü belirtti. Kenanoğlu, okul müdürünün hukuk kararına uyacaklarını ve çocuğunun kendi korumaları altında olduğunu kendisine söylediğini belirtti. Kenanoğlu, Alevi Bektaşi Federasyonu olarak bu girişimlerde bulunacak ailelere yardımda bulunmaya hazır olduklarını söyledi.

Kenanoğlu, çocuğunun bu konuda bilgisinin olduğunu ve kararı mennuniyetle karşıladığını söyledi. Kenanoğlu, kararı okula tebliğ ettiği gün din dersi yazılı imtihanına oğlunun girmediğini söyledi. Kenanoğlu, oğlunun Alevi olduğunu ve okulda okutulan din dersinin kendi inancına uygun olmadığını bildiğini belirtti.

Kenanoğlu, mahkeme kararında Türkiye'de din dersinin zorunlu olabileceğini, ancak Uluslarası sözleşmelerde böyle bir kararın olmadığına işaret edildiğine dikkat çekti. Anayasaya göre kimsenin dini inançlarını açıklamaya zorlanamayacağını ifade eden Kenanoğlu, mahkemenin ailenin talebinin kendileri için önemli olduğunu vurguladı.

AZINLIKTAN BETER DURUMDAYIZ

Alevilerin Türkiye'de Lozan Antlaşması hükümlerine göre azınlık olmadıklarını ifade eden Kenanoğlu, kurucu unsurlardan birisi olmalarına rağmen azınlıklardan beter durumda olduklarını öne sürdü. Azınlık diye tabir edilen insanların ibadethanelerinin resmi olarak kabul edildiğini, inanç önderlerinin protokollerde yer aldıklarını, kendilerinin ise bu haklara sahip olmadıklarını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious