’.eu’ için kıran kırana yarış

  • Giriş : 08.07.2006 / 00:00:00

Nisan ayında kullanıma açılan ve AB’de kullanılacak ".eu" alan adları için 2 milyonu aşkın kayıt yaptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Birliği’nde (AB) kullanılacak ".eu" alan adları için 2 milyonu aşkın kayıt yapıldı. Merkezi Brüksel’de bulunan, AB alan adının yönetimiyle yetkilendirilen ve kâr amacı gütmeyen EURid’den yapılan açıklamada, ".eu" alan adının tüm vatandaşların kullanımına açıldığı nisan ayından bu yana yoğun ilgiyle karşılaştığı kaydedilerek, sadece Almanya’dan 631 bin 12, İngiltere’den 373 bin 798 ve Hollanda’dan 237 bin 259 kayıt yapıldığı bildirildi. Bu durumda ".eu" uzantılı kayıtlı internet adresleri, Hollanda’yı temsil eden alan adı ".nl"yi geride bırakarak Almanya’yı temsil eden ".de" ve İngiltere’yi temsil eden ".uk"nin ardından Avrupa’da üçüncü sıraya yerleşti.

İSİM KAPMA YARIŞI

Bu arada ".eu" uzantılı alan adının AB’de ikameti bulunan herkese açılmasıyla birlikte bazıları, siyasetçiler ve sanatçılar başta olmak üzere Türkiye’deki ünlü kişilerin isimlerini kapma yarışına girdi. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül (www.abdullahgul.eu), CHP Genel Başkanı Deniz Baykal (www.denizbaykal.eu) ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel (www.suleymandemirel.eu), bu çevrelerin kaydettikleri diğer ünlü siyasetçiler oldu. AK Parti ve CHP’nin ".eu" uzantılı internet adresleri de Almanya’dan farklı kişilerce yine bireysel başvuru için ilk gün olan 7 Nisan’da kaydedildi.

Kendi ismiyle site açamayabilir

Başbakan Erdoğan’ın ismini içeren "www.receptayyiperdogan.eu" internet adresi, ikameti Almanya’da gözüken bir kişi tarafından 7 Nisan’da kaydedilirken, "www.tayyiperdogan.eu" ve "www.erdogan.eu" gibi diğer muhtemel adresler, yine aynı tarihte Almanya ve İngiltere’den farklı kişilerce ele geçirildi.

Minik Serçe’nin ismi de kaydedildi

Daha sonra yüksek fiyata satabilmek için sanatçıların isimlerine de ilgi gösterenler, Hülya Avşar, İbrahim Tatlıses, Sibel Can, Sezen Aksu, Gülben Ergen, Seda Sayan, Mahsun Kırmızıgül, Tarkan, Alişan ve Mustafa Sandal’ın internet adreslerini kapattı. Türkiye’nin İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Konya, Kayseri, Samsun, Erzurum ve Trabzon gibi tüm önde gelen şehirlerinin ".eu" uzantılı internet adresleri de kaydedildi ya da kayıt işlemleri başlatıldı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious