'08.08.08' tarihine yoğun ilgi

'08.08.08' tarihine yoğun ilgi.14471
  • Giriş : 31.07.2008 / 10:58:00

Kendilerinin ya da doğacak çocuklarının özel günlerini unutulmaz kılmak isteyen çiftler, tekrar eden ''8'' rakamının cazibesiyle ''08.08.08'' tarihine yoğun ilgi gösteriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Evlilik ya da doğacak çocuklarının doğum tarihinin, 8 Ağustos 2008 olmasını isteyen çiftlerin, bu tarih için evlendirme daireleri ve doğumevlerine yaptıkları başvurularda önemli ölçüde talep artışı var.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, İzmir'in nüfus yoğunluğu bakımından en büyük ilçeleri olan Konak, Karşıyaka ve Bornova'da evlendirme daireleri, çiftlerin 2008 yılının 8. ayının 8'inde evlenme taleplerini karşılayabilmek için fazla mesaiye hazırlanıyor.

Bu tarihte evlenebilmek için şimdiye kadar Konak Belediyesi Fuar Evlendirme Memurluğuna 28, Eşrefpaşa Evlendirme Memurluğuna 24, Karşıyaka Evlendirme Memurluğuna 43, Bornova Evlendirme Memurluğuna ise 14 çiftin gün aldığı bildirildi.

Bu tarihin çiftler tarafından ''özel'' olarak kabul edilmesi nedeniyle, nikah taleplerinde yüzde 100 civarında bir artış yaşandığını belirten yetkililer, kapasitelerinin dolmuş olmasına rağmen çiftlerin bu isteklerini mümkün olduğunca karşılamaya özen gösterdiklerini ifade etti.

-ÇOCUKLARI DA BU TARİHTE OLSUN İSTİYORLAR-

Bu arada, 8 Ağustos, bebek bekleyen çiftleri de cezbediyor. Çocuklarının doğum tarihini özel kılmak isteyen çiftler, doktor onayıyla gelişimini tamamladığını öğrendikleri bebeklerini, bu tarihte sezaryen ile dünyaya getirmek için doğumevlerinden gün alıyor.

İzmir'deki Çınarlı Hastanesi İdari ve Halkla İlişkiler Müdürü Nur Uçer, hastanelerinin 8 Ağustosta tam dolu olduğunu söyledi. Bu tarihte çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin, uzun süre önceden doğumunu doktor kontrolünde bu tarihe göre ayarladığını belirten Uçer, ''Aileler, bu özel tarihe yönelik planlama yapıp doğum yapmak istiyorlar. Doktorlarıyla konuşuyorlar ve o tarihte doğumhane rezervasyonu yapıyorlar. Şu anda bütün yataklarımız dolmuş durumda'' diye konuştu.

-08.08.08 TARİHİ DÜNYADA DA ÖZEL-

Evlilik ya da doğum günü tarihi olarak ilgi gören 08.08.08 tarihi, sadece Türkiye'de değil, dünyada da yoğun ilgi görüyor.

Batı ülkelerinde Türkiye'de olduğu gibi kafiyeli oluşu ve akılda kalıcılık gibi nedenlerle talep gören 08.08.08 tarihine, başta Çin olmak üzere Uzak Doğu ülkelerinde ise ''8'' rakamının uğurlu olduğuna inanılması dolayısıyla büyük önem veriliyor.

Çince'de ''8'' rakamı, zenginleşmek anlamına gelen ''facai'' fiiline benzer olarak ''fa'' şeklinde telaffuz edilmesi nedeniyle uğurlu kabul ediliyor. Binaların 8. katı, 8 rakamını taşıyan telefon ve araç plakaları için büyük ilgi gördüğü Çin'de, bu yıl Başkent Pekin'de düzenlenecek 29. Olimpiyat Yaz Oyunları'nın başlangıcı da bu inanış nedeniyle 08.08.08 tarihi olarak belirlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*