0teller, yapımcılarla mahkemelik

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

Turizmcilerle müzik dünyası arasındaki telif hakkı problemi 2007 yılında da çözülemedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstenilen telif ücretinin yüksekliğinden şikâyet eden 500 otel, Müzik Meslek Birlikleri ile mahkemelik oldu.

Çareyi müşterilerine uydudan İsviçre radyosu dinletmekte bulan otelciler, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın arabuluculuk yapmasını istiyor.

Sanatçıların haklarını korumak için çıkarılan Telif Yasası, müşterilerine müzik dinleten otelciler, alışveriş merkezleri ve ulaşım gibi hizmet birimleri ile müzisyenleri karşı karşıya getirdi. Türkiye'de 500 otel, müzik yayını telif hakkı yüzünden müzik meslek birlikleriyle mahkemelik oldu. Otellerden oda başına 100 dolara varan telif hakkı isteyen Müzik Meslek Birlikleri, Türkiye Otelciler Federasyonu'nun 30 YTL'lik teklifini kabul etmedi. Müzik yapımcıları ile mahkemelik olan turistik oteller, yayınlarını durdurdu. Bastırdıkları tanıtım kataloglarında oda ve otellerde müzik yayını olmadığının belirtildiğini belirten Oba Otelciler Birliği Başkanı Hızır Bozdoğan, "Turistler, 'Neden müzik yayını yok?' diye soruyor. Otelimizde müzik yayını olmadığı için çoğu turist oteli terk ediyor." derken, yaklaşık 1,5 yıldır mahkemesi süren otelci Ahmet Toprak, hapis cezası almaktan korktuğunu ifade ediyor.

Korsana karşı mücadele yürüten müzik ve film yapımcılarının, telif hakkının kapsama alanını genişletmesi, otelcileri zor durumda bıraktı. Müzisyenlerin talebini fazla bulan bazı beş yıldızlı oteller çareyi uydu vasıtasıyla müşterilerine İsviçre radyosunu dinletmekte bulurken, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın devreye girmesini istiyor. Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Ahmet Barut, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu arkasına alan müzik yapımcılarının yüksek tarifeler belirleyerek 500 otelle mahkemelik olduğunu söyledi. Otellerin çoğunun müzik çalmadığını aktaran Barut, bu durumun turizme zarar verdiğini vurguladı.

"Telifin hak olduğunu ve otellerde çalınan müziğin hak teşkil ettiğini biliyoruz." diyen Barut, ancak müzik yapımcılarının istediği paranın çok yüksek olduğunu kaydetti. Otelcilerin 30 yeni lira teklifine, "Bu kadar düşük rakam dünyanın hiçbir yerinde yok." sözleriyle tepki gösteren Müzik Yapımcıları Meslek Birliği (Mü-Yap) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Forta ise fiyatları aşağı çekmeyi düşünmediklerini söyledi. 5846 sayılı yasaya dayanarak avukat nezaretinde otellerde müzik çalınıp çalınmadığını tespit ettiklerini aktaran Forta, müzik çalmak isteyenlerin meslek birliklerinden yazılı izin alarak sözleşme yapmak zorunda olduklarına işaret etti. Lisans almadan müzik yayını yapmakta direnen oteller hakkında yasal işlem başlatmakta kararlı olduklarını aktaran Forta, dört meslek birliğine bağlı olan bine yakın otelden 500'ü ile anlaşma sağladıklarını söyledi. Birliğin avukatı Yetkin Yokuşoğlu, otelleri telif hakkı konusunda tehdit etmediklerini belirtti. Yokuşoğlu, Mü-Yap'ın Kültür Bakanlığı denetiminde yarı resmî bir kuruluş olduğuna işaret etti.

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Müfit Kaptanoğlu da turizmcilerin yüksek telif hakkını ödemesinin mümkün olmadığını belirterek, ilçedeki yaklaşık 50 otelin mahkemelik olduğunu kaydetti. Turizmcilerin, Müzik Meslek Birlikleri tarafından sürekli tehdit edildiğini iddia eden Kaptanoğlu, otellerin fahiş tarifelerle lisanslanmasıyla haksız kazanç elde edildiğini öne sürdü. Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Mustafa Kahya ise yürürlükte olan 5846 sayılı kanunun değiştirilmesini istedi. Geçmiş dönemde turizmcilerin görüşü alınmadan çıkarılan yasanın sektörün başına bela olduğunu anlatan Kahya, Kleopatra'ya bağlı otellerde 2 yıldır müzik yayını yapmadıklarını söyledi. "Otelcilerin belirlenen bedellerin altından kalkması çok zor." diyen Kahya, Turizm Bakanlığı'ndaki yetkililerden yeni bir düzenleme beklediklerini söyledi.

Oba Otelciler Birliği Başkanı Hızır Bozdoğan da, kendilerine bağlı 45 turistik otelde iki yıldır müzik yayını yapmadıklarını belirtirken, bu durumu turistlere anlatamamaktan yakındı. Anlaşma sağlayarak mahkemelik olmaktan son anda kurtulan 4 yıldızlı Bluestar Otel yöneticisi Muharrem Gözen de, telif hakkı için her yıl belirli bir rakam ödediğini ve bu rakamın her yıl enflasyon oranında arttığını aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious