'1-5 Mayıs arası evden çıkmayın' çağrısı

'1-5 Mayıs arası evden çıkmayın' çağrısı.20469
  • Giriş : 30.04.2009 / 20:32:00

Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon, Meksika halkını domuz gribi salgınının etkilerini azaltmak için 1-5 mayıs arasında evlerinde oturmaya çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Calderon, salgının başlamasından bu yana televizyondan canlı yayınlanan ilk konuşmasında, "grip virüsünün bulaşmasını engellemek açısından evinizden daha güvenli bir yer yoktur" dedi.

Meksika, 1-5 tarihleri arasında ekonomiyi kısmen durduracak ve bazı bakanlıklar ile devlet daireleri dahil, zorunlu olmayan iş ve hizmetleri askıya alacak.

DOMUZ ETLERİNE KONTROL

Japonya, Meksika'dan dünyaya yayılan domuz gribinin kendi topraklarına girmesini engellemek amacıyla ithal edilen domuzları tek tek kontrol etme kararı aldı.

Japonya Tarım Bakanı Shigeru Ishiba düzenlediği basın toplantısında, teftişleri eksiksiz yapacaklarını belirterek, bugünden itibaren canlı ithal edilen domuzların tek tek kontrol edileceğini bildirdi.

Japonya'da şimdiye kadar hiçbir vaka rapor edilmedi. Buna rağmen yetkililerin, hastalığın duyulmasından itibaren sağlık kontrollerini sıkılaştırdığı belirtiliyor.

DOMUZ GRİBİ: 8 ÖLÜ

Meksika Sağlık Bakanı Jose Angel Cordova, ülkede domuz gribinden öldüğü kesinleşenlerin sayısının 8 olduğunu açıkladı.

Bakan Cordova, televizyondan yayımlanan açıklamasında, bir kişinin daha domuz gribinden öldüğünün doğrulandığını ve Meksika'da bu hastalıktan hayatını kaybedenlerin sayısının 8'e çıktığını söyledi.

Meksika'da domuz gribinden öldüğü sanılan kişilerin sayısının 159'dan 84'e indiğini kaydeden Bakan Cordova, yapılan incelemelerde, domuz gribinden öldüğü sanılan 70'den fazla kişinin bu hastalık nedeniyle ölmediğinin belirlendiğini belirtti.

Hastalığa yakalandığı kesinleşen kişilerin sayısının ise arttığını söyleyen Cordova, daha önce 49 olan domuz gribine yakalandığı kesinleşen hasta sayısının 99'a çıktığını açıkladı. Cordova, "bu hastalardan 91'inin durumunun iyi olduğunu" ifade etti.

-İSVİÇRE VE PERU'DA VAKALAR-

İsviçre ve Peru'da da kesinleşmiş domuz gribi vakaları görüldü.

İsviçre'nin kuzeyindeki Argovie kantonundaki Baden hastanesinin açıklamasında, Meksika'dan gelen bir hastanın yapılan ilk testinin negatif çıkmasına rağmen bu hastaya tekrar test yapıldığı ve ikinci testin pozitif çıktığı belirtildi.

Açıklamaya göre, bu hastanın domuz gribi olduğunu kesinleşmesinden sonra hastayla temasa geçen herkes bilgilendirildi ve bu kişilerin yeni bir talimata kadar evlerinden çıkmamaları istendi.

Peru'da da ilk domuz gribi vakasının görüldüğü ve hastaneye kaldırılan Arjantinli bir kadının domuz gribi olduğu açıklandı.

Peru Sağlık Bakanı Oscar Ugarte, yakın zaman önce Meksika'da bulunan kadının, önceki gün Panama'dan uçakla Arjantin'e giderken rahatsızlandığını ve uçağın Peru'nun başkenti Lima'ya indirildiğini söyledi. Bakan, Arjantinli kadına tıbbi müdahalede bulunulduğunu ve kadının durumunun iyiye gittiğini ifade etti.

Meksika'dan Peru'ya yapılan uçuşların durdurulduğunu kaydeden Ugarte, Peru'da 9 şüpheli vakanın da incelendiğini belirtti.

-EKVADOR'DA OLAĞANÜSTÜ DURUM İLAN EDİLDİ-

Ekvador'da, domuz gribi virüsünün ülkeye girmesini engellemek için olağanüstü durum ilan edildi.

Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa'nın kararına göre, "virüsün çok çabuk bulaşabilmesi ve insan sağlığı için muhtemel yıkıcı sonuçları nedeniyle" tüm ülkede 2 ay süreyle olağanüstü durum uygulanacak.

2 şüpheli vakaya rastlanan Ekvador'da geçen hafta sonunda denetimler sıkılaştırılmıştı. Quito yönetimi, ABD ve Meksika'dan domuz ve domuz ürünleri ithalatını durdurma kararı almıştı.

-KOLOMBİYA, BREZİLYA, ABD-

Kolombiya'da 59 kişide, domuz gribindekine benzer belirtiler görüldüğü ve bu kişilerin gözlem altına alındığı bildirildi.

Kolombiyalı yetkililer, bu kişilerden 10'unun durumunun çok yakından izlendiğini ve ateşlerinin 38 dereceden fazla olduğunu söylediler.

Brezilya Sağlık Bakanı Jose Gomes Temporao, ülkede 2 şüpheli domuz gribi vakası görüldüğünü açıkladı.

Temporao, yaptığı açıklamada, şu anda virüsün Brezilya'ya ulaştığının kesin olmadığını belirterek, "Şu ana kadar bize 36 vaka bildirildi. Bunlardan ikisinin domuz gribi olduğundan şüpheleniliyor" diye konuştu.

ABD Eğitim Bakanlığı, virüsün yayılması endişesiyle ülkedeki 100 kadar okulun kapatıldığını açıkladı.

Açıklamada, bu okullardan bazılarının hasta çocuklarda virüse rastlanmadığının doğrulanmasının ardından yeniden açılabileceği belirtildi.

Açıklamaya göre kapatılan okullar, California, New York ve Teksas eyaletlerinde bulunuyor.

"SALGININ ADI DEĞİŞSİN"

Kanadalı domuz yetiştiricileri, domuz gribi salgınının isminin değiştirilmesini istedi.

Kanadalı domuz üreticilerinin ülkedeki en üst kuruluşu olan Kanada Domuzculuk Konseyi Halka İlişkiler Müdürü Gary Stordy, yaptığı açıklamada, Federal Hükümete yazılı müracatta bulunduklarını belirterek, "salgının isminin Kuzey Amerika Gribi olarak değiştirilmesini istedik" dedi.

"Virüsün domuzla bir ilgisinin bulunmadığı ve insandan insana geçtiği kesin olduğu halde, domuz gribi denilmesi, sektörümüzü olumsuz etkiliyor" diye konuşan Gary Stordy, "domuz eti yiyen hiç kimse bu virüse yakalanmaz. Sektörümüze karşı sanki gizli bir savaş yürütülüyor" diye konuştu.

AB: ÖLÜMLER KAÇINILMAZ

AB Komisyonu uzmanlarına göre, tüm dünyayı etkisi altına almaya başlayan domuz gribi salgını yüzünden, salgınla mücadele konusunda çok hazırlıklı olunmasına karşın Avrupa'da da ölümlerin meydana gelmesi kaçınılmaz.

AB Komisyonunun Sağlık ve Tüketici Siyaseti Genel Müdürü Robert Madelin, basına yaptığı açıklamada, "İnsanların öleceği şüphe götürmez bir gerçek, ama sorun kaç kişinin öleceği. Yüzlerce mi, binlerce mi, yoksa on binlerce mi" ifadesini kullandı.

Madelin, "Salgının boyutlarını bilmiyoruz. Ancak Avrupa salgına her zamankinden daha hazırlıklı" dedi.

Komisyonun, AB sağlık bakanları toplantısında Meksika veya ABD'ye seyahat yasağı getirilmesi konusunu gündeme getirmeyi düşünmediğini belirten Madelin, bunun yerine bu ülkelere seyahat edenlerin uyarılmasının daha ihtiyatlı bir davranış olacağını kaydetti.

Madelin, Avrupa'da domuz gribine karşı aşının 100 gün içinde hazır hale getirilebileceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*