1 ayda tam 77 kilo verdiler

1 ayda tam 77 kilo verdiler.7362
  • Giriş : 05.02.2009 / 17:58:00

Birçok kez diyet yapmalarına rağmen kilo veremeyen 3 hasta, geçirdikleri mide küçültme ameliyatından sonra 1 ayda toplam 77 kilo verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Acıbadem Sağlık Grubu'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Gürsel Seyhan (36), İbrahim Yüce (39) ve Aysun Keskin'e (49) ''mide küçültme'' ameliyatı yapıldı. Ameliyat sonrası, 185 kilogram olan İbrahim Yüce 152, 162 kilodaki Gürsel Seyhan 131 kiloya, 130 kilodaki Aysun Keskin ise 117 kiloya indi.

Ameliyattan sonra her 3 hastanın 1 ayda verdiği toplam kilo 77'ye ulaştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Acıbadem Bursa Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Sorumlusu Prof. Dr. Abdullah Zorluoğlu, beslenme programlarına uymak koşuluyla mide küçültme ameliyatlarının en geç bir yıl sonrasında hastaların ameliyat esnasındaki mevcut kilolarının yüzde 60'ına kadar düşebileceklerini belirtti.

Mide küçültme ameliyatları bir diğer adıyla obezite cerrahisinin tekniği hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Zorluoğlu, açık şekilde yapılan bu ameliyatta mideyi yemek borusundan itibaren bir tüp şeklinde küçültüp mide ile ince bağırsaklar arasında yeni bir yol yaptıklarını vurguladı.

Prof. Dr. Zorluoğlu, hastadan herhangi bir organ çıkartmadıklarını, sadece mideyi hacim olarak küçültüp ince bağırsakların önemli bir kısmının devre dışı kalmasını sağladıklarını belirterek, açıklamada ''Böylece hem çok az yemek yenilmesini hem de yenilen gıdanın sindiriminin azaltılmasını sağlıyoruz'' ifadesini kullandı.

Hastanın ameliyattan sonra birkaç gün burnunda sonda yardımıyla beslendiğini, sondanın çıkarılmasıyla obezite kliniğinin devreye girdiğini vurgulayan Zorluoğlu, hastanın beslenme ve diyet, psikiyatri, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlarının kontrolü altına alındığını kaydetti.

Prof. Dr. Zorluoğlu, 18-60 yaş aralığında, beden kitle endeksi 40'ın üzerinde olanlar ile herhangi bir nörolojik, psikiyatrik ve hormonal bir hastalığı olmayan ve alkol-ilaç bağımlılığı bulunmayan kişilerin ameliyata uygun olduğuna dikkati çekti.

HASTALAR

Ameliyat olan hastaların düşüncelerine de yer verilen açıklamada, ameliyatın ardından uyku probleminin ve ayaklarındaki şişmenin ortadan kalktığını belirten İbrahim Yüce, hipertansiyon hastalığının da düzelmeye başladığını bildirdi.

Yaklaşık 12 yıldır aşırı kilolarıyla sorun yaşadığını ifade eden Gürsel Seyhan da ''Ameliyat öncesi halsizlik ve aşırı terleme sorunum vardı. Çocuklarımla oyun oynayamıyor, hemen yoruluyordum. Ayrıca merdiven çıkamıyordum. Şimdi daha hedeflenen kilo kaybının yarısına bile ulaşmamışken rahat rahat merdiven çıkabiliyor ve saatlerce çocuklarımla oyun oynayabiliyorum'' dedi.

Ev hanımı Aysun Keskin de kortizon tedavisi nedeni ile 20 yıldır kilo problemi yaşadığını, son 4 yılda 117 kilodan 130 kiloya çıktığını vurgulayarak, açıklamada duygularını ''Dizlerimde şişliklerden dolayı eğilip kalkamıyor, çorabımı ayakkabımı bile rahat giyemiyordum. Ameliyat sonrası kısa sürede ne kadar doğru bir karar verdiğimi de gördüm. Dizlerimdeki ağrılar hızla azaldı. Şimdi rahatlıkla eğilip kalkabiliyorum'' şeklinde dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*