1 günden 10 bin kişi Kongo'dan Uganda'ya kaçtı

1 günden 10 bin kişi Kongo'dan Uganda'ya kaçtı .20940
  • Giriş : 04.09.2007 / 17:16:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:56:35

Mültecilerin, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ordusuyla eski general Laurent Nkunda’ya bağlı güçler arasındaki çatışma yüzünden evlerini terk ettikleri bildiriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki çatışmalar nedeniyle son 24 saatte 10 bin kişi, Uganda'ya kaçtı.

Mültecilerin, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ordusuyla eski general Laurent Nkunda'ya bağlı güçler arasındaki çatışma yüzünden evlerini terk ettikleri bildiriliyor.

Kongo sınırındaki Kisoro'nun bölge yetkilisi David Masereka, kaçışın dün akşam, kitleler halinde başladığını belirterek, “Tahminen 10 bin mülteci var. Ülkenin doğusunda durum hassas ve patlamaya hazır” dedi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği BMMYK de binlerce Kongolunun evlerinden kaçarak ülkenin çeşitli yerlerine sığındığını bildirmişti. BMMKY, bazı mültecilerin silahlı kişilerce öldürüldüğünü ve tecavüze uğradığını da bildiriyor.

Kongo'nun madenler bakımından zengin doğusu, ülkenin en istikrarsız bölümü. Ülkede rakip milisler arasında sık sık çatışmalar çıkıyor ve bu çatışmalar sivillerin ölümüyle sonuçlanıyor.

Uganda, 1998-2002 savaşında bölgenin bir kısmını işgal etmişti. Nkunda, rakip isyancı grupların savaşı sona erdiden anlaşmayı imzalamasından sonra ordudan ayrılarak kendisine bağlı gruplarla isyan başlatmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious